Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych: mniej firm upada, więcej się przekształca

We wrześniu upadłość ogłosiło o 25,6 proc. mniej firm w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku - poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dodano, że wzrosła liczba restrukturyzacji - o 64,1 proc. w ujęciu rocznym.

2021-10-21, 15:06

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych: mniej firm upada, więcej się przekształca
W ramach Programu, PFR udziela tzw. dużym przedsiębiorcom wsparcia finansowego w formie finansowania płynnościowego, finansowania preferencyjnego oraz finansowania inwestycyjnego.Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock

Jak przekazała KUKE, we wrześniu upadłość ogłosiło 27 firm, czyli o 12,9 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 25,6 proc. mniej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku.

Rośnie liczba restrukturyzacji firm

Z kolei liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 151, "co oznacza wzrost o 41,1 proc. w skali miesiąca i wzrost o 64,1 proc. w ujęciu rocznym".

Dodano, że liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła we wrześniu 178 - była wyższa niż w sierpniu o 30,0 proc. i o 43,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Powiązany Artykuł

bankructwo1200.jpg
W listopadzie zbankrutowało mniej firm niż wiosną. Ta liczba zaskakuje

Wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski zwrócił uwagę, że liczba ogłaszanych restrukturyzacji wzrosła po wakacyjnym spadku. Przyznał, że utrzymuje się ona na średnich poziomach z ostatnich miesięcy, a indeksy upadłości w poszczególnych branżach gospodarki "praktycznie się nie zmieniły".

Najwięcej upadłości w branży przemysłowej

Według KUKE wrześniu ogłoszono najwięcej upadłości w branży przemysłowej - 9 przypadków, o dwa więcej niż miesiąc wcześniej i w sumie 68 w ciągu ostatniego roku, "co przekłada się na 17-proc. udział w upadłościach likwidacyjnych". Dodano, że w minionym miesiącu nieznaczne spadki wskaźnika koniunktury zanotowały handel, transport i budownictwo, natomiast mocniejszy (z -6,7 do -10,9) odczuły gastronomia i zakwaterowanie, "przy czym silniej dotknięta pogorszeniem sytuacji jest ta druga branża".

Czy będą nowe obostrzenia?

Zdaniem wiceszefa KUKE na razie trudno ocenić, czy rosnąca szybko w ostatnich dniach liczba przypadków koronawirusa w Polsce będzie skutkowała wprowadzeniem nowych obostrzeń, ograniczających mobilność czy dostępność wybranych usług. - Na pewno gastronomia i zakwaterowanie raportują najmniejsze rezerwy finansowe i najkrótsze okresy funkcjonowania w przypadku ogłoszenia poważniejszych restrykcji (tylko 1/4 firm przetrwałaby ponad pół roku) - zaznaczył.

PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej