Podział pieniędzy na modernizację dróg lokalnych. Poznaliśmy szczegóły
Wiadomo już, jak wygląda podział pieniędzy na dofinansowanie remontów i modernizację dróg samorządowych w kraju. Rząd podjął decyzję w tej sprawie. Do samorządów trafi w sumie 2,73 miliarda złotych dotacji. O szczegółach informowali dziś premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
2022-02-16, 15:18
Przez wiele lat lokalne drogi w zarządzie powiatów i gmin były niemalże synonimem złej jakości. Nawierzchnie takich tras były nierówne, pełne dziur i kruszejącego asfaltu. Samorządy tłumaczyły, że pieniędzy na remonty dróg po prostu nie mają. W wielu przypadkach nie pomogły też unijne fundusze.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Gminy i powiaty, nawet te najbiedniejsze były w takich przypadkach zobowiązane do wyłożenia części pieniędzy na inwestycje. W wielu przypadkach właśnie tutaj pojawiał się problem. Mimo, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku prace przy modernizacji lokalnej sieci przyspieszyły, wiele dróg ciągle straszyło kierowców swoją złą jakością.
Wsparcie pojawiło się w 2018 roku. To wtedy powstał Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Jego celem jest właśnie przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.
Podział pieniędzy na ten rok
Utworzenie Funduszu ma również na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.
REKLAMA
Do tej pory, przez 4 lata udało się wyremontować i zmodernizować około 14 tysięcy dróg powiatowych i lokalnych, właśnie ze wsparciem funduszu. Dziś premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformowali o szczegółach podziału środków w tym roku.
W tym roku na modernizację dróg lokalnych będzie przeznaczonych 2,73 miliarda złotych. Najwięcej dotacji otrzyma województwo mazowieckie – prawie 150 milionów złotych na zadania powiatowe i prawie 152 miliony złotych na zadania gminne.
40 miliardów złotych przez 10 lat na dofinansowanie dróg
Wsparcie rządowe uzyska 2328 zadań, w tym 630 powiatowych i 1698 gminnych. Dzięki temu planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3,8 tysięcy kilometrów dróg - prawie dwóch tysięcy tras powiatowych i 1,85 tysiąca kilometrów gminnych. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi ponad półtora miliarda złotych, a na zadania powiatowe przeznaczonych zostało ponad 1 mld, 200 mln złotych. Wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 milionów złotych.
REKLAMA
W ciągu 10 lat rząd przeznaczy w sumie 40 miliardów złotych na dofinansowanie w tym zakresie.
Dofinansowanie z funduszu jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 procent kosztów realizacji zadania.
- My chcemy, żeby jazda drogą była komfortowa. Żeby była bezpieczna, na przykład dla dzieci, które idą do szkoły. Żeby możliwa była budowa infrastruktury drogowej i żeby była ona coraz bardziej bezpieczna - mówił szef rządu.
REKLAMA
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wspomniał o korzyściach, które już przyniósł program.
- To już 14 tysięcy dróg samorządowych, zmodernizowanych, wyremontowanych i wybudowanych dzięki wsparciu rządowych środków. W pierwszym roku było to ponad 6 miliardów, w kolejnych latach, to jest 3,5 miliarda każdego roku - podkreślał szef resortu infrastruktury.
Źródła finansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to wpłaty pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z budżetu państwa, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie akcje są własnością Skarbu Państwa.
REKLAMA
Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA