Ceny ropy na niższych poziomach. Przyczyn należy szukać w USA i Chinach
Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku nieznacznie spadają, a surowiec jest wyceniany na poziomie około 95 USD za baryłkę. Zdaniem maklerów ropa w USA zaliczy ten tydzień ze stratą - po spadku ceny od początku tygodnia o ponad 3 proc.
2022-04-08, 09:37
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 95,60 USD, niżej o 0,45 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na czerwiec jest wyceniana po 99,91 USD za baryłkę, niżej o 0,61 proc.
Ceny ropy zniżkują w reakcji na plany masowego uwolnienia surowca zgromadzonego w strategicznych rezerwach, m.in. w USA, ograniczeniu aktywności gospodarczej w Chinach po pojawieniu się kolejnej fali zakażeń koronawirusem i jastrzębiego zwrotu w polityce monetarnej Fed, co może schłodzić amerykańską gospodarkę.
W tym tygodniu Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała informację o uwolnieniu 120 mln baryłek ropy z rezerw, aby ustabilizować ceny surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To wywołało podczas poprzedniej sesji ostry spadek cen ropy, a w USA WTI straciła ponad 5 USD.
Połowę z uwalnianych rezerw, czyli 60 mln baryłek, zapewnią Stany Zjednoczone ze swojej strategicznej rezerwy (SPR) i przez najbliższe sześć miesięcy będą uwalniać 1 mln baryłek ropy dziennie.
REKLAMA
Waszyngton i jego zachodni sojusznicy, m.in. W.Brytania i Francja, starają się ukarać Moskwę, po inwazji Rosji na Ukrainę, wprowadzając sankcje ekonomiczne, a skala połączonego uwolnienia ropy przez Zachód jest bez precedensu.
Obawy o rozwój sytuacji w Chinach
Inwestorzy śledzą tymczasem z niepokojem sytuację zdrowotną w Chinach, które są największym na świecie importerem ropy naftowej. Władze tego kraju usilnie działają, aby zapanować nad rozprzestrzenianiem się Covid-19, co oznacza m.in. wprowadzanie całej serii lockdownów w dużych ośrodkach miejskich, w tym w Szanghaju, w celu stłumienia epidemii. To powoduje ograniczenie mobilności mieszkańców i mniejsze zapotrzebowanie na paliwa.
Jednocześnie amerykańska Rezerwa Federalna zaostrzyła swoje stanowisko odnośnie polityki monetarnej - w protokole z marcowego spotkania bank centralny USA wskazał, że wielu członków Fed uważa, iż jedna lub więcej podwyżek stóp proc. o 50 pb ma uzasadnienie. W protokole wskazano też, że ustanowienie miesięcznego limitu dla zmniejszania sumy bilansowej Fed w wysokości 95 mld USD jest właściwe.
Polityka pieniężna Fed i jego walka z wysoką inflacją zmniejszają popyt na ryzykowne aktywa, w tym ropę, i umacniają kurs USD, w którym wyceniane są m.in. surowce.
REKLAMA
"W pewnym momencie wyprzedaż na giełdach paliw, napędzana sentymentem, ustąpi, a ponownie najważniejsze dla inwestorów staną się podstawy na rynku ropy. Deficyt na rynku ropy prawdopodobnie będzie się utrzymywał - ocenia Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management Pt.
"Inwestorzy mogą zacząć się jednak martwić, jak USA uzupełnią zapasy ropy w swojej strategicznej rezerwie (SPR), po którą sięgają" - podkreśla.
W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę.
Ceny gazu lekko w dół
W piątek rano notowania gazu ziemnego w kontraktach majowych w holenderskim hubie TTF spadają o ponad 0,13 proc., do 104,425 euro za MWh.
REKLAMA
Gaz w kontraktach majowych na holenderskim hubie TTF w czwartek rano drożał o ponad 0,19 proc., do 107 euro z MWh. Po południu natomiast gaz z dostawą w maju staniał o ponad 2,3 proc., do nieco ponad 104 euro za MWh.
Niewielkie zmiany na miedzi
Notowania miedzi na giełdzie w Londynie notują niewielkie zmiany. Metal na LME, w dostawach 3-miesięcznych, jest wyceniany w pobliżu 10.312,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji, informują maklerzy.
Na Comex miedź zwyżkuje o 0,95 proc. i jest po 4,7445 USD za funt.
Analitycy ds. rynków metali nieszlachetnych wskazują, że dostawy metali bazowych gwałtownie się kurczą, a zapasy monitorowane przez Londyńską Giełdę Metali spadają do niebezpiecznie niskich poziomów, co może grozić skokami cen.
REKLAMA
- Orlen gotowy do rezygnacji z rosyjskiej ropy. "Niezależność energetyczna to klucz do stabilnych dostaw"
- USA uwolnią zapasy ropy. Teresa Wójcik: to radykalny sprzeciw wobec polityki Rosji
PAP/mk
REKLAMA