Polska poradzi sobie bez węgla z Rosji? Ekspert o malejącym znaczeniu tego paliwa
Znaczenie importu węgla z Rosji dla polskiej gospodarki jest znikome, a jeszcze w ostatnich latach spadło - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
2022-04-08, 17:42
Jak powiedział ekspert w 2021 roku zaimportowano z Rosji do Polski około 8 mln ton węgla energetycznego i było to mniej niż w roku 2020 i w 2019.
- Co więcej ten węgiel trafiał w wiekszości do gospodarstw domowych i był sprowadzany przez prywatne podmioty - powiedział gość radiowej Jedynki.
Maleje konsumpcja węgla w Polsce
Jak stwierdził, węgiel rosyjski może być zastąpiony importem węgla drogą morską z Kolumbii, Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych czy RPA.
- Ponieważ kończy się okres grzewczy, więc na razie nie będziemy potrzebowali tyle węgla, ile do tej pory - zauważył ekspert. Dodał, że w ostatnich trzech dekadach konsumpcja węgla w Polsce zmalała o 40 procent i ten proces będzie postępował.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Embargo na import węgla także z Białorusi? Sejmowe komisje za poprawką
- Mrożenie majątków oligarchów i embargo na rosyjski węgiel. Sejm przyjął ustawę sankcyjną
- Zdecydowana większość Polaków popiera zakaz importu węglowodorów z Rosji. Znamy wyniki sondażu
Zaznaczył jednak, że "węgiel inny niż rosyjski jest droższy". Wyjściem, zdaniem rozmówcy, jest wspieranie przez polski rząd i UE termomodernizacji budynków oraz wymiany pieców.
Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg
REKLAMA