more_horiz
Gospodarka

Rolnicy niechętnie sprzedają ziarno. Liczą na wyższe ceny

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 17:20
Podaż ziarna jest w dalszym ciągu mała, rolnicy nie chcą wyzbywać się zapasów licząc na większe zarobki. W ubiegłym tygodniu za tonę pszenicy w kraju oferowano 1700-1750 zł/t. Natomiast notowania tego ziarna na giełdzie w Chicago i na MATiFie osiągają rekordy - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
Obecnie najbardziej na rynku brakuje pszenżyta, owsa a także jęczmienia.
Obecnie najbardziej na rynku brakuje pszenżyta, owsa a także jęczmienia.Foto: Shutterstock/FUN FUN PHOTO

Rolnicy i firmy skupowe, które posiadają znaczne ilości ziarna pszenicy i kukurydzy w magazynach niechętnie sprzedają ziarno po oferowanych cenach przez przetwórców. Ceny starego ziarna są generalnie zbliżone do cen oferowanych za nowe ziarno, co dodatkowo usztywnia rolników przed uwalnianiem zapasów - tłumaczy Izba.

Było taniej

Zazwyczaj ziarno z nowych zbiorów oferowano znacznie taniej od starego sprzedawanego na przednówku.

"Oceniamy, iż dużo ziarna (pszenicy, kukurydzy) ciągle znajduje się w posiadaniu rolników. Wiele wskazuje na to, iż bieżący sezon 2021/22 zakończymy ze znacznymi zapasami pszenicy powyżej 1 mln ton" - podano.

Według Izby, większość młynów i przetwórni pasz jest dosyć "pasywna" w kwestii zakupów i utrzymuje ceny skupu zbóż na stabilnym poziomie, starając się uzupełniać zapasy ziarna na bieżąco, przede wszystkim na rynkach lokalnych.

Czego brakuje na rynku?

Obecnie najbardziej na rynku brakuje pszenżyta, owsa a także jęczmienia.

Czytaj także:

Do kraju napływa ukraińska kukurydza, ale utrzymujące się problemy logistyczne na granicy zniechęcają część firm handlowych do importu tego zboża. W połowie ubiegłego tygodnia, cena kukurydzy w terminalu w woj. świętokrzyskim po przeładunku na samochód, z odbiorem w czerwcu wynosiła 310-315 USD/t.

Czytaj także:

W połowie ubiegłego tygodnia, przetwórców i firmy handlowe za: pszenicę konsumpcyjną z ubiegłorocznych zbiorów płaciły 1670-1750 zł/t, pszenicę paszową – 1600-1700 zł/t. Pszenżyto i jęczmień kosztowały 1500-1550 zł/t, owies paszowy - 1000-1200 zł/t, kukurydza - 1420-1480 zł/t. Za rzepak oferowano 4600-4800 zł/t.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem