Ceny ropy naftowej na świecie idą w górę. Najdłuższa seria miesięcznych zwyżek

2022-05-31, 13:00

Ceny ropy naftowej na świecie idą w górę. Najdłuższa seria miesięcznych zwyżek
Do Unii rosyjska ropa będzie mogła płynąć tylko rurociągiem Przyjaźń. Ale i to powinno się szybko skończyć . Foto: PERN SA/Twitter

Ropa naftowa na rynkach drożeje. Oba podstawowe jej typy - WTI i Brent zmierzają do końca szóstego z kolei miesiąca ze wzrostem ceny. To najdłuższa seria miesięcznych zwyżek notowań ropy od ponad 10 lat.

Ceny ropy rosną, bo unijni przywódcy zgodzili się na częściowe embargo na import rosyjskiej ropy, a Chiny łagodzą antycovidowe obostrzenia, co wpłynie na wzrost zapotrzebowania na paliwa - oceniają maklerzy.

Sankcje pchają ceny ropy w górę

Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI)  w dostawach na lipiec kosztuje na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 118,85 USD, wyżej o 3,26 proc. wobec poniedziałkowej sesji i o ok. 28 proc. więcej niż w dniu rozpoczęcia napaści na Ukrainę.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec jest wyceniana po 123,58 USD za baryłkę, w górę o 1,57 proc. i o około 24 proc. więcej niż 24 lutego.

Unijni przywódcy porozumieli się w nocy z poniedziałku na wtorek, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągiem.

Do Unii rosyjska ropa tylko ropociągiem

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że porozumienie oznacza, iż do końca roku zakazem importu może zostać obłożone 90 proc. rosyjskiej ropy, która trafia obecnie do UE.

- To ważny krok naprzód. W przypadku pozostałych 10 proc. - wkrótce powrócimy do tej kwestii – podkreśliła przewodnicząca.

- Chociaż obecne porozumienie UE jest dość rozwodnione wobec pierwotnej propozycji, ale wspiera zwyżki cen na rynku ropy - wskazuje Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

- Teoretycznie umowa dotyczy importu ropy z Rosji drogą morską, ale jeśli Niemcy i Polska będą trzymać się wcześniejszych deklaracji o zmniejszeniu przepływu rosyjskiego surowca do zera, to wpływ tych sankcji na giełdy ropy będzie jeszcze bardziej znaczący - dodaje.

Chiny zdrowieją, ropa drożeje

Tymczasem poprawia się sytuacja zdrowotna w Chinach - od środy ma zostać zniesione wiele ograniczeń, wprowadzonych z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19, co umożliwi firmom wznowienie pracy m.in. w 25-milionowym Szanghaju, i zwiększy mobilność mieszkańców tego i innych miast, a także regionów Chin.

Czytaj także:

- Złagodzenie blokad w Chinach również wspiera wzrosty notowań ropy - mówi Patterson z ING.

- Musimy jednak pamiętać, że z pewnością w ciągu tego roku zobaczymy jeszcze blokady w Chinach, w związku z realizowaną tam strategią "zero covid" - dodaje.

PAP Biznes/polskieradio24/PKJ

Polecane

Wróć do strony głównej