Inwestycje KPO będą przejściowo finansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju

Inwestycje realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy będą początkowo finansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju - zakłada projekt uchwały Rady Ministrów, który został we wtorek zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projekt uchwały wprowadza też zmiany w tarczach antykryzysowych PFR.

2022-06-14, 16:35

Inwestycje KPO będą przejściowo finansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju
Negocjacje o unijne pieniądze na sfinansowanie KPO trwały wiele miesięcy. Foto: KPRM/Adam Guz

W projekcie wskazano, że specyfika wdrażania i finansowania KPO polegająca na przekazywaniu środków finansowych w transzach, uzależnionych od osiągania przez państwa członkowskie tzw. kamieni milowych, powoduje konieczność zapewnienia finansowania przejściowego, które w części finansowanej ze środków bezzwrotnych ma zapewnić Polski Fundusz Rozwoju.

Doświadczenie PFR będzie przydatne

To rozwiązanie w uchwale uzasadniono tym, że PFR ma już doświadczenie we wdrażaniu podobnych instrumentów (m.in. tarcz antykryzysowych) oraz zdolność pozyskiwania finansowania dłużnego na rynkach finansowych.

Planowane jest też zasilanie PFR ze środków bezzwrotnych z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility – RFF) w formie płatności z budżetu środków europejskich. "Mechanizm tego zasilenia przewiduje przekazanie środków zaplanowanych w budżecie środków europejskich, a pochodzących z zaliczki i płatności okresowych z KE, na podstawie zlecenia płatności złożonego w BGK przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego. Po wyczerpaniu środków przekazanych z budżetu środków europejskich PFR S.A. zapewni finansowanie przejściowe ze środków pochodzących z emisji obligacji na rynkach krajowych i zagranicznych"- wyjaśniono w projekcie uchwały.

PFR tylko wypłaca, decyzje komu, podejmują inni

PFR będzie odpowiadał wyłącznie za zapewnienie i przekazywanie finansowania do uprawnionych odbiorców wypłat. Nie będzie natomiast podejmował decyzji o dokonywaniu wypłat na rzecz uprawnionych podmiotów. Decyzje co do przyznawania środków na poszczególne przedsięwzięcia - jak wskazano - będą podejmowane przez wyznaczone do tego organy – instytucje odpowiedzialne za inwestycje i jednostki wspierające.

REKLAMA

Szczegółowe zasady wykonywania zadań przez PFR - jak napisano - zostaną ustalone w umowie, którą Fundusz będzie zawierał z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego (podmiot odpowiedzialny za koordynację realizacji planu rozwojowego) działającym w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych.

W uchwale dodano, że środki na pokrycie wynagrodzenia PFR oraz kosztów pozyskania, obsługi i spłaty finansowania pozyskanego przez Fundusz w części, w której nie zostaną sfinansowane ze środków budżetu środków europejskich, zostaną pokryte z budżetu państwa.


Zwroty z Tarczy mniej bezwzględne

Projekt zakłada też, że małe i średnie firmy, które otrzymały wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 nie będą zobowiązanie do zwrotu całej przyznanej subwencji, nawet jeśli do 30 czerwca 2022 r. nie rozliczą zwrotu różnicy pomiędzy kwotą subwencji a rzeczywistym spadkiem swoich przychodów.

Czytaj także:

"Biorąc pod uwagę sygnały napływające do Ministerstwa Rozwoju i Technologii od organizacji zrzeszających przedsiębiorców, z których wynika, że dokonanie zwrotu nadwyżki otrzymanej subwencji finansowej w terminie do dnia 30 czerwca 2022 r. może okazać się problematyczne dla beneficjentów proponuje się odstąpienie od warunku przewidującego, że niedokonanie zwrotu nadwyżki otrzymanej subwencji finansowej we wskazanym terminie (tj.: do 30 czerwca 2022 r.) pociągnie za sobą konsekwencję w postaci postawienia całej kwoty udzielonej subwencji finansowej w stan natychmiastowej wymagalności" – czytamy w uchwale.

PAP/pr24.pl/PKJ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej