"Wszystkie kontrakty mają być zrealizowane do końca roku". Wiemy, ile węgla sprowadzi Węglokoks

2022-10-19, 17:00

"Wszystkie kontrakty mają być zrealizowane do końca roku". Wiemy, ile węgla sprowadzi Węglokoks
Węgiel zamówiony przez Węglokoks przypływa do Polski 76 statkami.Foto: ANGHI/ Shutterstock

Katowicki Węglokoks, będący jedną z dwóch spółek zobowiązanych przez premiera do importu węgla na potrzeby opałowe, zakontraktował dotąd za granicą ponad 2,7 mln ton tego surowca. Jest on obecnie dystrybuowany poprzez sieć 25 składów w 12 województwach - podała spółka.

- Z ponad 2 mln 724 tys. ton zakupionego za granicą węgla, ok. 400-450 tys. ton to węgiel o granulacji powyżej 10 mm, z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych - poinformował rzecznik spółki Jarosław Latacz.

Skąd trafia węgiel do Polski?

Najwięcej węgla Węglokoks sprowadza z RPA (blisko 1,2 mln ton), Kolumbii (niespełna 700 tys. ton) i Kazachstanu (356 tys. ton). Mniejsze ilości zaimportowano z Australii i Indonezji (po 65 tys. ton), Botswany (60 tys. ton) i Mozambiku (30 tys. ton). Ponadto 285 tys. ton to tzw. węgiel multi origin, z różnych kierunków.

Węgiel przypływa do Polski 76 statkami; wszystkie kontrakty mają być zrealizowane do końca roku.

Sieć dystrybucji

Węglokoks nie ujawnia cen zakupu węgla, zasłaniając się tajemnicą handlową. Natomiast ceny węgla importowanego sprzedawanego przez spółkę na potrzeby odbiorców indywidualnych we wrześniu i październiku wynosiły (dla frakcji węgla powyżej 10 mm) 2100 zł za tonę w partiach powyżej 800 ton oraz 2150 zł w mniejszych partiach poniżej 800 ton.

Czytaj także:

Obecnie sieć dystrybucji węgla importowanego przez Węglokoks tworzy ok. 25 składów w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim i podlaskim.

PAP, akg

Polecane

Wróć do strony głównej