more_horiz
Gospodarka

Transport kolejowy. Ambasador Brzezinski: infrastruktura jest ważna dla bezpieczeństwa regionu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 13:20
Budowanie zintegrowanego systemu transportowego jest zadaniem o wymiarze strategicznym - wskazał uczestnikom Kongresu Railway Direction Days 2023 prezydent Andrzej Duda. Ambasador USA Mark Brzezinski zaznaczył, że sytuacja Ukrainy pokazuje, jak ważna dla bezpieczeństwa regionu jest infrastruktura strategiczna, w tym kolejowa.
Ambasador Mark Brzezinski podczas kongresu wskazał, że obecna sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak ważna dla bezpieczeństwa regionu jest infrastruktura strategiczna, w tym kolejowa
Ambasador Mark Brzezinski podczas kongresu wskazał, że obecna sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak ważna dla bezpieczeństwa regionu jest infrastruktura strategiczna, w tym kolejowa Foto: Twitter/CPK

Przekształcenie infrastruktury transportowej w regionie Trójmorza w nowoczesny, zrównoważony, efektywny i w pełni zintegrowany system transportu publicznego, rozwój sieci Kolei Dużych Prędkości w Polsce i krajach Trójmorza czy stymulacja rozwoju gospodarczego dzięki projektom kolejowym - to tematy odbywającego się od środy w Warszawie międzynarodowego kongresu Railway Direction Days 2023, organizowanego przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny. Przez dwa dni zaproszeni goście dyskutują na temat korzyści płynących z transformacji infrastruktury transportowej w regionie Trójmorza.

Kraje Trójmorza powinny współpracować 

Specjalne słowo do uczestników kongresu skierował prezydent Andrzej Duda. W liście, który odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, prezydent podkreślił, że "to bardzo ważne, aby kraje Trójmorza, pragnące umocnić pozycję naszego regionu w Unii Europejskiej, poprzez rozbudowę oraz modernizację kluczowej infrastruktury współpracowały ze sobą w nakreśleniu strategicznych koncepcji".

Program kolejowy CPK Program kolejowy CPK

- Szczególną w tym rolę pełnić będą oparte na wysoko zaawansowanych technologiach Koleje Dużych Prędkości. Kolej jest ekologicznym, niskoemisyjnym środkiem transportu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w kontekście globalnych wyzwań związanych z procesami ocieplania się klimatu. Także w obliczu wojny toczącej się za wschodnią granicą naszego kraju, w której agresywny rosyjski imperializm stosuje szantaż surowców energetyczny, wobec państw wpierających Ukrainę, budowanie zintegrowanego i odpornego systemu transportowego jest zadaniem o wymiarze strategicznym - wskazał prezydent Andrzej Duda.

Infrastruktura strategiczna

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w przemówieniu otwierającym kongres wskazał, że obecna sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak ważna dla bezpieczeństwa regionu jest infrastruktura strategiczna, w tym kolejowa. Jego zdaniem to inwestycje w długoterminową stabilność regionu, które są równie ważne jak współpraca w zakresie bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa energetycznego i szeroko pojętej obronności.

- Pragniemy popychać rozwój infrastruktury w Polsce, obrębie Europy Środkowo-Wschodniej i na Ukrainie, wyczekując niecierpliwie zakończenia działań wojennych, co pozwoli nam rozpocząć spokojną kontynuację inwestycji ku dobru tego kraju - powiedział Brzezinski.

W trakcie kongresu zaprezentowany zostanie raport "KDP w Regionie Trójmorza", opracowany przez firmę konsultingową Steer Group, przedstawiający przegląd projektów infrastrukturalnych Kolei Dużych Prędkości w regionie Trójmorza w perspektywie 2030 roku.

Publikacja obejmuje m.in. perspektywę sieciową oraz ekonomiczne i środowiskowe aspekty rozwoju KDP w tym regionie. Uwzględnione zostaną również korzyści związane z bezpieczeństwem i odpornością, wynikające z utworzenia gęstej sieci KDP w regionie.

Prędkości z jakimi pociągi będą dowoziły pasażerów do CPK Prędkości z jakimi pociągi będą dowoziły pasażerów do CPK

Koleje dużych prędkości

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała zapowiedział podpisanie umowy o współpracy między Polską, Czechami a krajami bałtyckimi przy budowie kolei dużych prędkości. Elementem wspólnej sieci mają być linie kolejowe budowane w ramach CPK. Marcin Horała podkreślił, że Polska będzie kluczowym elementem międzynarodowej sieci kolejowej.

Posłuchaj
00:19 IAR: Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała mówi o rozbudowie kolei dużych prędkości związanej z CPK (IAR) Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała mówi o rozbudowie kolei dużych prędkości związanej z CPK (IAR)

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk

kor