Darowizna samochodu po leasingu. Resort finansów wyjaśnia co z podatkiem
Darowizna samochodu wykupionego przez przedsiębiorcę po zakończeniu umowy leasingowej nie jest objęta podatkiem dochodowym - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
2023-04-15, 09:34
Od 2022 r. zmieniły się zasady opodatkowania sprzedaży przedmiotów - np. samochodów - wykorzystywanych na cele działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingowej i potem wykupionych przez przedsiębiorcę przy zakończeniu takiej umowy. Obecnie przychód "z odpłatnego zbycia" takiego przedmiotu zaliczany jest do przychodów z działalności gospodarczej.
Resort wyjaśnia sytuację
"Przychód ten powstaje także wtedy, gdy przed zbyciem składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat" - przypomniało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniu przesłanym PAP.
Dodano, że "nowe regulacje znajdują zastosowanie w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, które zostały nabyte po 31 grudnia 2021 r.".
Jednak ostatnio pojawiły się interpretacje podatkowe, według których w sytuacji, kiedy przedsiębiorca wykupi przedmiot leasingu i następnie go przekaże w drodze darowizny innemu podatnikowi, także członkowi rodziny, podatek nie będzie naliczany. To stanowisko potwierdziło także MF.
REKLAMA
Umowa darowizny
" (...) Nowe regulacje ustawy PIT dotyczą wyłącznie przypadków odpłatnego zbycia, czyli na przykład sprzedaży. Natomiast umowa darowizny ma charakter nieodpłatny. Po stronie darczyńcy nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. Nie ma też znaczenia, czy darczyńca po wykupieniu przedmiotu leasingu operacyjnego wykorzystywał go w działalności gospodarczej, czy też nie" - stwierdzono w wyjaśnieniu resortu.
Jednak - jak wskazuje resort w swoim wyjaśnieniu - jeśli podatnik nie będzie wykorzystywał wykupionego samochodu w działalności gospodarczej, to nie będzie musiał także płacić podatku VAT.
"Ponadto informujemy, że przekazanie w formie darowizny samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego na cele prywatne w sytuacji, gdy podatnik nie odliczył podatku VAT oraz nie wprowadził pojazdu do działalności (nie wykorzystywał pojazdu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą) nie rodzi u podmiotu konsekwencji podatkowych na gruncie VAT" - wskazano w wyjaśnieniu resortu finansów.
- Spada opłacalność leasingu samochodów. Klienci wstrzymują się z podpisywaniem nowych umów
- To nie jest miasto dla kierowców. Tak Warszawa uprzykrza życie posiadaczom aut
- Auto elektryczne w leasingu tańsze niż spalinowe. Eksperci wyjaśniają
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA