"Fałszywe SMS-y powszechnym zagrożeniem". Jest porozumienie o zwalczaniu cyberprzestępczości

2023-04-17, 16:43

"Fałszywe SMS-y powszechnym zagrożeniem". Jest porozumienie o zwalczaniu cyberprzestępczości
Смартфон. Foto: Shutterstock

Ograniczenie masowej wysyłki tzw. fałszywych SMS-ów zapowiedziały NASK i Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, które podpisały porozumienie w tej sprawie.

"Porozumienie między Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Krajową Izbą Komunikacji Ethernetowej umożliwi skuteczniejsze zwalczanie procederu rozsyłania fałszywych wiadomości SMS, które nakłaniają odbiorców do przekazania danych osobowych lub instalacji złośliwego oprogramowania" - poinformowała NASK.

Nowe narzędzie

Do podpisania dokumentu przez Wojciecha Pawlaka, dyrektora NASK oraz Karola Skupienia, prezesa KIKE doszło podczas konferencji KIKE 2023.

- Cieszę się podwójnie z dzisiejszego porozumienia między Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Krajową Izbą Komunikacji Ethernetowej. Po pierwsze, dzięki niemu dostajemy do ręki nowe narzędzie, które pozwoli na skuteczniejszą walkę z cyberprzestępczością, a zwłaszcza z fałszywymi wiadomościami SMS. Po drugie, to wymowny wyraz otwartości na współpracę wszystkich zaangażowanych stron. To dzięki takiej współpracy, dzięki wspólnej walce z przestępcami, wzmacnia się poziom bezpieczeństwa w Polsce - podkreślił Wojciech Pawlak.

Fałszywe SMS-y

NASK donosi o powszechności zagrożenia, jakim są fałszywe SMS-y, których celem jest wyłudzenie wrażliwych danych odbiorcy (w tym zwłaszcza danych dostępowych do bankowości internetowej) lub skłonienie go do instalacji złośliwego oprogramowania. Prawdopodobnie spotkał się z nim każdy użytkownik telefonii komórkowej w Polsce.

"Wiele osób przesyła takie podejrzane SMS-y na specjalny numer 799 448 084, zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje i innych. Dzięki takim zgłoszeniom zespołowi CERT Polska tylko w 2022 roku udało się zablokować niemal 21 milionów prób wejścia na fałszywe strony wyłudzające dane i uchronić znaczącą liczbę użytkowników przed popełnieniem (nieraz bardzo kosztownego) błędu" - poinformowali eksperci, zachęcając do dalszego przesyłania zgłoszeń.

Czytaj także:

Innym ważnym projektem, skupionym na przeciwdziałaniu nadużyciom, poza podpisanym w poniedziałek porozumieniem, jest ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, której projekt przyjęty został przez Radę Ministrów 14 lutego 2023 roku. Pracowali nad nią przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, CSIRT-u NASK oraz przedstawicieli sektora telekomunikacyjnego.

Jak podkreśliła NASK ta tzw. ustawa antyspoofingowa ma dostarczyć narzędzi, by zawsze być o krok przed przestępcami, których działalność w tym obszarze znacząco się nasiliła.

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej