Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce. Minister klimatu: realizujemy duże, ambitne projekty
- Realizujemy duże, ambitne projekty. To na pewno atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, ale również dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalnym - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
2023-05-17, 11:22
Możemy nadal konsekwentnie planować swoją politykę energetyczną. Realizujemy duże, ambitne projekty - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w środę podczas trzeciej edycji Samorządowego Kongresu Trójmorza.
- Te ambitne projekty to jest na pewno atom. Te ambitne projekty to jest rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, w tym magazyny energii i dobry rozwój sieci. Ale te ambitne projekty to też to, co się dzieje w sposób naturalny. Przeniesienie, dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na tym poziomie lokalnym - powiedziała minister.
Inwestycje na poziomie lokalnym
W jej opinii w Polsce pojawia się coraz więcej inicjatyw dotyczących energetyki na poziomie lokalnym. Zaznaczyła, że energetyka rozproszona wymaga nowego podejścia i nowych kompetencji oraz dobrej współpracy międzynarodowej.
Szefowa MKiŚ wyraziła nadzieję, że na forum zostaną wypracowane projekty, które „będą przykładem dla całej Europy”. Podkreśliła, że istotne jest, by projekty na poziomie lokalnym budowały bezpieczeństwo energetyczne z możliwością magazynowania energii i były w stanie zapewnić dobre ceny energii.
REKLAMA
- Dzisiaj kiedy inwestor przychodzi do rządu. Kiedy inwestor przychodzi na poziomie regionalnym, kiedy rozmawia z samorządem pyta oczywiście o rynek pracy, pyta o warunki do inwestowania, ale pyta o energię, o tę energię (...) dostępną, o energię w akceptowalnych cenach i o energię zieloną. To są wielkie wyzwania, które stoją przed konkurencyjnością naszej gospodarki - oceniła Anna Moskwa.
Bezpieczeństwo energetyczne
Zdaniem minister, na dzisiaj "sprostaliśmy tym wyzwaniom", ale "musimy bardzo szybko biec i intensywnie pracować, żebyśmy pozostali w peletonie konkurencyjnej gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego".
Jak zaznaczyła, mamy dobre doświadczenie budowania architektury bezpieczeństwa energetycznego.
Następnie minister otrzymała nagrodę rady programowej Samorządowego Kongresu Trójmorza. We wtorek podczas uroczystej gali nagrody otrzymali: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, a także firmy PKO Bank Polski i Apis-Vita d.o.o.
REKLAMA
Dwudniowy III Samorządowy Kongres Trójmorza rozpoczął się 16 maja w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas wydarzenia podpisana została umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, w ramach którego odbywają się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
- Samorządowy Kongres Trójmorza. Minister Moskwa: zima zweryfikowała naszą politykę energetyczną
- Bezpieczeństwo energetyczne. PIE: wzrosło tempo napełnienia magazynów gazu w UE
REKLAMA
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA