Polskie porty. Wiceminister Gróbarczyk: mogą miesięcznie przeładować około 1 mln ton zboża
- Zdolności przeładunkowe polskich portów dot. zboża i innych produktów rolnych to około 1 mln ton miesięcznie - poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
2023-05-22, 09:28
Wiceminister przypomniał, że to właśnie w Gdyni znajduje się największy w Polsce terminal do przeładunku towarów masowych, którego zdolności sięgają 300 tys. ton miesięcznie.
Wskazał, że w ostatnim czasie rozbudowano terminal postojowy w Gdyni dla ciężarówek, którymi transportowane jest m.in. zboże.
- Jeśli chodzi o zdolności przeładunkowe naszych portów, to szacujemy je na około 1 mln ton w przeładunku miesięcznym, a więc tyle zboża i innych produktów agro jesteśmy w stanie wywieźć - powiedział wiceminister podczas wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji prasowej w Gdyni.
Zboże w portach
Jak wynika z informacji udostępnionych przez Port Gdański, w 2022 roku przez portowe nabrzeża przeszło nieco ponad 1,9 mln ton zbóż. Natomiast od początku bieżącego roku operatorzy przeładowali już ponad 764 tys. ton ziarna.
Statki ze zbożem (śruta, kukurydza, pszenica, żyto, bobik, rzepak, nasiona oleiste) płyną głównie do portów w: Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Belgii. Jak podał Port Gdański, od początku tego roku obsłużono 115 statków do załadunku zboża oraz trzy, które przypłynęły ze zbożem.
- Premier Morawiecki: rząd reaguje na kryzys zbożowy
- Port Gdańsk rozbudowuje infrastrukturę. Priorytetem zboże i surowce energetyczne
- Tor wodny do terminala w Świnoujściu. Rada Ministrów przyjęła program budowy
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA