Twarde dane ekonomiczne pokazują, że kierunek rozwoju gospodarki jest korzystny dla całego państwa
- Wojna na Ukrainie uwidoczniła wszystkim, że państwo powinno posiadać w swoich rękach strategiczne firmy, bo tu chodzi o bezpieczeństwo kraju, zwłaszcza te energetyczne - powiedział profesor Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Szumana w "Ekspresie Gospodarczym" w radiowej Jedynce.
2023-08-11, 17:00
Gość audycji przypomniał że awans Grupy Orlen w rankingu amerykańskiego pisma "Fortune Mgazine" aż o 208 pozycji w globalnym rankingu największych firm pokazuje, że mamy sprawnych krajowych menedżerów. Dziś Orlen to 216 największa firma w skali globu.
Warto przypomnieć, że koncern multienergetyczny został także oceniony jako największy gracz biznesowy w naszym regionie. Skala firmy pozwala na przygotowanie korzystnych dla biznesu taryf za energię.
Profesor Zbigniew Krysiak przypomniał, że wydatki inwestycyjne Orlenu i PGE na poziomie 10 mld złotych rocznie na transformację energetyczną, pozwolą na utrzymanie także w przyszłości relatywnie niskich cen za energię, która w Polsce jest czterokrotnie tańsza niż w Niemczech, Austrii i we Włoszech.
Tego typu inwestycje pozwolą ograniczyć koszty związane ze sprzedażą praw do emisji CO2, czego wymaga od nas UE w ramach strategii Fit for55.
REKLAMA
Dlatego tak ważne pytanie o prywatyzację firm z kategorii "sreber narodowych" zadane obywatelom w formie referendum, podczas wyborów 15 października, ma swoje głębokie uzasadnienie. Bo gdyby Orlen był w obcych rękach jego udziałowcom nie zależałoby na utrzymanie relatywnie niskich cen energii dla firm i gospodarstw domowych. A te zdane byłby na plany zagranicznych podmiotów wobec naszego rynku.
Ekspert SGH przypomniał, że po prywatyzacji z czasów PO udało się odkupić wiele firm, np. bank Pekao SA, który obecnie ma lepsze wyniki niż z czasów gdy był kontrolowany przez Włochów. A sam pomysł sprzedaży za wszelką cenę okazał się kompromitacją, bo doprowadził do upadku wielu gałęzi gospodarki.
Warto przypomnieć, że model rozwoju po roku 1945 Japonii i Korei Południowej, oparty był na rozwoju i ekspansji zagranicznej narodowych firm czempionów takich jak Toyota, Sony, Samsung.
Polski rząd dąży do konsolidacji firm z pewnych branż, np. energetycznej co obniża koszty surowców i zwiększa środki na nowe technologie i poszukiwanie nowych złóż gazu i ropy naftowej. Tak się stało po przejęciu przez PKN Orlen, Lotosu oraz PGNiG.
REKLAMA
W opinii Zbigniewa Krysiaka pomysł rządu na współdziałanie ze sobą spółek Skarbu Państwa, nie tylko sprawdził się podczas pandemii COVID-19.
Także dziś twarde dane ekonomiczne dotyczące bezrobocia, długu publicznego, eksportu, wzrostu gospodarczego pokazują, że państwo zachowując w swoich rękach firmy o znaczeniu strategicznym nie tylko pomaga całej gospodarce i społeczeństwu, ale może im zapewnić dobre wyniki ekonomiczne, czego dowodem są wyniki takich firm jak Grupa Orlen.
Dziś widać, że koncepcja odkupu spółek z rąk zagranicznych inwestorów na rzecz kapitału narodowego, wcześniej sprzedanych spółek, daje dobre efekty dla gospodarki. Pozwala także na realizację rządowych programów o charakterze solidaryzmu społecznego.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/sw
REKLAMA
REKLAMA