Stopy procentowe ponownie w dół. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego. Oznacza to, że osoby spłacające kredyty w złotych będą płaciły niższe raty. Decyzja Rady jest zgodna z prognozami ekonomistów. Od czwartku podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła 5,75 procent.
2023-10-04, 15:21
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych w przypadku stopy referencyjnej do 5,75 proc., podał bank centralny.
Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej
Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 4 października 2023 r. - podał NBP.
Na czwartek, 5 października br., na godz. 15.00 zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
Rada Polityki Pieniężnej ostatniej zmiany stóp procentowych dokonała we wrześniu 2023 r., kiedy główna stopa procentowa banku centralnego została obniżona do 6,00 proc.
REKLAMA
Stopy procentowe w dół. Rada Polityki Pieniężnej tłumaczy
"W ocenie Rady napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie.
Posłuchaj
Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - czytamy także.
REKLAMA
Niższa inflacja bazowa
Rada przypomina, że według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI we wrześniu 2023 r. ponownie wyraźnie się obniżył i wyniósł 8,2 proc. (wobec 10,1 proc. w sierpniu br.). Do spadku 2/2 inflacji w ujęciu rok do roku przyczynił się głównie spadek rocznej dynamiki cen energii oraz żywności i napojów bezalkoholowych.
"Uwzględniając dane GUS, można szacować, że we wrześniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa. W sierpniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były ponownie niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach. Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej" - podano także.
Gospodarka światowa
Zdaniem członków Rady, koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach.
REKLAMA
Posłuchaj
"W strefie euro napływające dane sygnalizują, że w III kw. br. roczna dynamika aktywności gospodarczej mogła się dalej obniżać, a w Niemczech była nadal ujemna. W Stanach Zjednoczonych koniunktura pozostaje natomiast relatywnie korzystna" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
Według nich towarzyszy temu dalszy spadek inflacji w wielu gospodarkach, przy czym w większości krajów roczna dynamika cen jest nadal podwyższona.
Posłuchaj
"Wcześniejszy spadek cen surowców wraz z ustąpieniem napięć w globalnych łańcuchach dostaw ograniczają presję cenową, co jest widoczne w spadku cen produkcji w wielu gospodarkach. Jednocześnie inflacja bazowa w większości gospodarek pozostaje podwyższona, choć stopniowo się obniża" - podano także.
REKLAMA
Wiceminister Artur Soboń o decyzji RPP
W najbliższych miesiącach 2023 r. mamy szanse na inflację poniżej 7 proc. - napisał w środę wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej.
- Decyzja RPP o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. jest zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Mamy szybki spadek inflacji w ostatnich miesiącach – z 18,4 proc. w lutym do 8,2 proc. we wrześniu (dane wstępne). W najbliższych miesiącach 2023 r. mamy szanse na inflację poniżej 7 proc. - napisał wiceszef resortu finansów.
Zdaniem ekonomistów
Analitycy Banku Pekao prognozują, że inflacja konsumencka CPI spadnie do poniżej 7 proc. rok do roku na koniec 2023 r., następnie procesy dezinflacyjne w przyszłym roku będą przebiegały wolniej, a inflacja ujrzy poziom ok. 4,5 proc. rdr na koniec 2024 r.
Zobacz również w i.pl: Ważna decyzja dla milionów Polaków. RPP drastycznie obniżyła stopy procentowe. „Takiego ruchu nikt nie oczekiwał”
REKLAMA
Ich zdaniem dużą niepewność w przewidywanej ścieżce inflacji stwarzają czynniki regulowane, jak np. nowe taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych czy kwestia zniesienia tarczy antyinflacyjnej.
Czytaj także tvp.info: Taka będzie inflacja. RPP opublikowała prognozy
W ocenie głównego ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka, do połowy przyszłego roku stopa referencyjna obniży się do poziomu 4,5 proc. ze szczytu, który wynosił blisko 7 proc. przed wrześniem tego roku.
REKLAMA
- Decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Prezes PFR: rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych jest uzasadnione
- Stopy procentowe zdecydowanie w dół. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
- Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna posiedzenie. PKO BP przewiduje obniżenie stóp procentowych
PR1/Błażej Prośniewski/IAR/Augustyniak/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA