Indie niechętne do rozliczania zakupu ropy w juanach. Rosyjscy dostawcy znowu mają problem
Niechęć indyjskiego rządu do zezwolenia kontrolowanym przez państwo rafineriom na płacenie za import rosyjskiej ropy chińską walutą doprowadziła do opóźnień w płatnościach za co najmniej siedem dostaw surowca.
2023-10-17, 09:42
Pomimo sporu o zapłatę rosyjskie koncerny, takie jak Rosnieft, nadal dostarczają ropę do indyjskich rafinerii. Indie stały się w tym roku wiodącym importerem rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską, korzystając z obniżonych cen po zawieszeniu importu rosyjskiej ropy przez niektóre kraje zachodnie z powodu konfliktu na Ukrainie.
Kwestia rozliczenia
Problem pojawia się, gdy rafinerie napotykają trudności w rozliczaniu handlu z Moskwą, biorąc pod uwagę limit cenowy 60 dolarów za baryłkę nałożony przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską na rosyjską ropę.
W lipcu pojawiły się doniesienia, że indyjskie rafinerie zaczęły używać chińskich juanów do niektórych płatności za rosyjską ropę, jednocześnie nadal używając dolarów i dirhamów do większości zakupów rosyjskiej ropy.
REKLAMA
Jednak rząd Indii wyraził dyskomfort związany z używaniem juana do płatności, jak zacytowano w raporcie dwóch urzędników ministerstwa finansów. Urzędnicy rafinerii, których to dotyczy, zauważyli, że płatność za co najmniej siedem dostaw jest nadal w toku, z których część jest nieuregulowana od końca września.
Ropa z Rosji
Większość rosyjskiej ropy kupowanej przez indyjskie rafinerie pochodzi od handlowców, a część bezpośrednio od podmiotów rosyjskich. Podczas gdy handlowcy byli skłonni negocjować transakcje w dirhamach, rosyjscy sprzedawcy nalegali na juana.
REKLAMA
Z drugiej strony prywatne indyjskie rafinerie nadal używają juana i innych walut do importu rosyjskiej ropy, przy czym większość indyjskich zakupów rosyjskiej ropy rozliczana jest w dirhamach. Jednak płacenie w juanach wiąże się z dodatkowymi kosztami konwersji, ponieważ rupie muszą być najpierw przeliczone na dolary hongkońskie, a następnie na juany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami 2-3% w porównaniu z rozliczaniem się w dirhamach.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ Reuters/ The Times of India/ mib
REKLAMA