Prof. Krzysztof Górski: technologie kosmiczne to przyszłość wielu sektorów gospodarki

2023-12-01, 11:53

Prof. Krzysztof Górski: technologie kosmiczne to przyszłość wielu sektorów gospodarki
W odpowiedzi na pytanie czy powinniśmy mieć np. własnego satelitę komunikacyjnego i kiedy byłoby to możliwe, prof. Górski stwierdził, że jest to absolutnie potrzebne, żeby nie korzystać z cudzych technologii. Foto: Shutterstock/Dima Zel

Nie stać nas na to, żeby nie inwestować w technologie kosmiczne, w edukację i wspieranie talentów, które mamy, i które znane są na świecie. Technologie kosmiczne to przyszłość i co istotne, powinniśmy ograniczać ich nabywanie za granicą. To także szansa rozwojowa dla innych branż. Tu jednak potrzebna jest też edukacja zarówno przedsiębiorców, jak i ta powszechna, na różnych szczeblach systemu - mówił w audycji Rządy Pieniądza: prof. Krzysztof Górski, sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej.

Jak podkreślano podczas niedawnej konferencji współorganizowanej przez NBP, Polska w kosmosie ma ponad 500-letnią tradycję. W ciągu ostatnich 50 lat polscy naukowcy i inżynierowie zaprojektowali i skonstruowali ponad 80 instrumentów wykorzystywanych w misjach kosmicznych.

W 2021 r. utworzono inkubator kosmicznej przedsiębiorczości z placówkami w Warszawie i Rzeszowie, który ma za zadnie ułatwiać start powstającym firmom kosmicznym. Młodzi przedsiębiorcy otrzymują wsparcie krajowe i unijne poprzez europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Istotnym celem jest w tym wypadku także przenoszenie technologii kosmicznych do innych sektorów gospodarki. Chodzi o to, aby takie inicjatywy miały szansę na komercjalizację, na wejście do biznesu.

Pole testowe dla propaństwowego myślenia

Przygotowano też Krajowy Program Kosmiczny, który w 2021 r. został opublikowany i był konsultowany. Ale nie są to jednak zagadnienia proste i wymagają dużego zaangażowania w edukację młodych ludzi: studentów doktorantów poprzez wskazywanie im kierunków badań i umożliwianie rozwoju, na co wskazywał gość audycji.

- 500 lat naszej obecności w kosmosie jest niekwestionowane w związku z tym powinniśmy odpowiednio do tego postępować. Polskie środowisko astronomiczne jest dobrze rozpoznawalne, a naszym celem jest określenie jak dalej to rozwijać w zorganizowany sposób - mówił prof. Górski.

Zaznaczył, że nie ulega wątpliwości, iż nie jest nas stać na to, aby nie angażować się w technologie kosmiczne, gdyż Polska jest krajem na tyle znaczącym, że powinna aspirować, żeby stanąć na własnych nogach w dziedzinie, która jest dziedziną przyszłości.

- Nie mówimy o tym, że zaczniemy świecić ludziom obietnicami, że zainwestujemy w działania w kosmosie i zaczną płynąć z tego strumienie pieniędzy. Wymaga to wieloletniego i koherentnego działania, które w pewnym sensie są polem testowym dla całego propaństwowego myślenia, dla strategicznego kierowania zasobami kraju - ocenił prof. Górski.

Ekosystem, który trzeba zbudować

Gość audycji argumentował, że to wymaga współpracy między różnymi ośrodkami badawczymi czy przemysłowymi, że konieczne jest włączenie do tego kręgów finansowych, prawniczych.

- To ekosystem, który trzeba zbudować, a moim zdaniem on jeszcze w Polsce nie działa. Zrozumienie tego jest niepełne, a nie możemy sobie pozwolić żeby o tym nie myśleć - stwierdził gość Rządów Pieniądza.

W odpowiedzi na pytanie czy powinniśmy mieć np. własnego satelitę komunikacyjnego i kiedy byłoby to możliwe stwierdził, że jest to absolutnie potrzebne, żeby nie korzystać z cudzych technologii, nie kupować ich tak, jak chociażby ostatnio, np. od Francuzów.

Potrzeby wykorzystania technologii kosmicznych

Odnosząc się do tego czy polski biznes, który w przeważającej większości składa się małych firm, często nastawionych wręcz bardziej na przetrwanie i realizację swoich bieżących zobowiązań, ewentualnie niezbędne inwestycje, prof. Górski stwierdził, że należy jak najszerzej uzmysławiać potrzeby rozwoju i wykorzystania technologii kosmicznych.

Im dłużej będziemy czekać, tym większe będą nasze zapóźnienia i tym więcej będziemy płacić, gdy już przyjdzie czas wykorzystywania tego typu produktów, które będą nam wtedy podstawiane przez innych - zaznaczył gość Rządów Pieniądza.


Posłuchaj

Rządy Pieniądza. Gościem audycji był prof. Krzysztof Górski, sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej (Anna Grabowska, PR24) 22:59
+
Dodaj do playlisty

 

PR24.pl, Anna Grabowska, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej