Krzysztof Pietraszkiewicz: to nie był lekki rok dla banków
Dla polskich banków ten rok był pełen wyzwań – musiały poradzić sobie ze spadkiem dochodów wynikającym z niskich stóp procentowych i przyjęciem nowych obciążeń narzucanych przez nadzór bankowy – tak podsumowuje 2014 r w sektorze finansowym szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
2013-11-30, 10:10
Posłuchaj
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz ocenia sytuację banków w Polsce w 2013 r. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Dodaj do playlisty
– To był rok pełen wyzwań. Banki musiały analizować różne możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Również restrukturyzacja takich krajów, jak Grecja, Irlandia czy Hiszpania nie pozostają bez wpływu na to, co się dzieje w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
W mijającym roku banki musiały w dużej mierze dostosowywać się do zapowiedzi nowych regulacji międzynarodowych.
Banki liczą na wsparcie – poręczenia, programy rozwojowe
Pietraszkiewicz jest zdania, ze ponieważ w poprzednim roku banki uzyskały bardzo dobre rezultaty, spadek zysku w tym roku nie będzie groźny. - Ważne jest to, byśmy do kolejnego roku i kolejnych lat byli przygotowani jak najlepiej, żebyśmy mieli źródła finansowania akcji kredytowej, żeby dobrze działały instytucje poręczeniowo–gwarancyjne, żeby też zarysowywały się programy rozwoju regionalnego i krajowego w nowej perspektywie unijnej – wylicza prezes.
Niskie stopy procentowe to duże wyzwanie dla banków
Jakie wyzwania stały w tym roku przed bankami? - Musieliśmy się dostosować do działania w warunkach niskich stóp procentowych, a to w niektórych bankach oznacza dość istotny spadek dochodów odsetkowych – wyjaśnia prezes ZBP.
REKLAMA
Zwraca też uwagę, że kończyły się pewne programy ogólnokrajowe, choćby wspieranie budownictwa mieszkaniowego, a przy tym wygasały programy związane z realizacją wielkich projektów unijnych w ramach obecnej perspektywy budżetowej UE.
- Leczyliśmy skutki gospodarcze i restrukturyzowaliśmy firmy, które rok wcześniej wpadły w tarapaty, chodzi o firmy budowlane – dodaje.
Sektorowi finansowemu pomaga ożywienie gospodarcze
Ocenia, że warunki dla polskiej bankowości były istotnie gorsze, jednak rozpoczęte też zostało wdrażanie nowych programów w tym wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości. Na plus zalicza też pojawienie się pierwszych symptomów ożywienia gospodarczego. –
- Mieliśmy już pewność, ze polskie PKB będzie dodatnie i z tendencją wzrostową, co wynikało przede wszystkim z bardzo dobrej realizacji projektów eksportowych. Widać było, ze eksport odgrywa konstruktywną rolę w rozwoju naszej gospodarki – komentuje prezes Pietraszkiewicz. .
REKLAMA
Najważniejszy spadek bezrobocia
Jako coś, co uspokajało sytuację podawał też poziom bezrobocia, które ustabilizowało się na poziomie nieco niższym niż przeciętnie w Unii Europejskiej oraz to, ze jest nadzieja, iż poziom bezrobocia nie będzie rósł, a w wielu obszarach wręcz spadnie.
Wzrost konsumpcji to wzrost kredytowania
Dla banków niezwykle ważny jest też wzrost kredytowania konsumenckiego w niektórych regionach. – Jesteśmy w fazie, w której może nastąpić zwrot w rozwoju gospodarki i zacznie się ona wspinać ze względu na niskie stopy procentowe oraz ze względu na wprowadzenie programów poręczeniowo – gwarancyjnych – wyjaśnia. Potrzebnych jest jednak skonstruowanie kilku dodatkowych programów, które sprzyjałyby rozwojowi gospodarczemu w Polsce.
Do ważnych zadań prezes ZBP zaliczył też uporządkowanie spraw związanych z obrotem bezgotówkowym, w tym opłacalność wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w polskiej bankowości.
gra
REKLAMA
REKLAMA