more_horiz
Gospodarka

Świadczenie postojowe ZUS. Są nowe wzory wniosków o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 19:30
Z najnowszych danych ZUS wynika, że świadczenie postojowe wypłacono łącznie dla 265 tys. osób na kwotę 532 mln zł. Jak poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska, zostały udostępnione nowe wzory wniosków o wsparcie, w tym o świadczenie postojowe za kolejny okres.
Audio
  • ZUS zrealizował już 1,1 mln wniosków w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowała prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W ostatnich dniach ZUS udostępnił informację o realizacji zwolnienia z opłacania składek za marzec dla 800 tys. płatników na łączną kwotę 1,6 mld zł. Rozpatrzył również 48 tys. wniosków o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu, rozłożenie zaległości na raty).

Gertruda Uścińska podkreśliła, że wszystkie formy wsparcia są realizowane na bieżąco. - Codziennie wypłacane są kolejne pieniądze na konta samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego - zapewniła.

praca koronawirus 1200 free
Tarcza antykryzysowa. Zobacz, ile pieniędzy trafiło do firm, które mają kłopoty

Szefowa Zakładu zachęciła także, aby składać wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Wyjaśniła, że zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy oraz wypłatę świadczenia.

Od czwartku, 7 maja na portalu PUE ZUS dostępne są wzory nowych wniosków o wsparcie: odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (RDO), zawieszenie spłaty umowy (RDS), świadczenie postojowe za kolejny okres (RSP-DK i RSP-CK).

Wnioski o wsparcie z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej można składać elektronicznie (na portalu PUE ZUS), za pośrednictwem poczty oraz osobiście w placówce ZUS. Zakład zaznaczył, że skany i zdjęcia wniosków, a także pliki word, pdf lub inne przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez ZUS rozpatrywane.

Szczegółowe informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

IAR/PAP, PR24, akg