more_horiz
Gospodarka

SMS z alertem o próbie wyłudzenia kredytu. Nowa usługa PZU

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:00
Dzięki usłudze alerty BIK w pakiecie PZU Dom posiadacze polisy dostaną sms-em i e-mailem powiadomienia o próbie wyłudzenia kredytu lub pożyczki z wykorzystaniem ich danych - poinformowała Grupa PZU.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Partnerem biznesowym PZU w ramach wdrożenia nowej usługi jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK), które współpracuje z sektorem bankowym i największymi firmami pożyczkowymi.

- Mając aktywne Alerty BIK, dostaniemy powiadomienie SMS i/lub e-mail w momencie, gdy w BIK pojawi się wniosek o kredyt lub pożyczkę złożony na nasze dane, co jest standardowym elementem procesu kredytowego i pożyczkowego.

Jeśli nie wnioskujemy o kredyt lub pożyczkę, a dostaniemy alert może to oznaczać, że ktoś w danym momencie próbuje dokonać wyłudzenia - poinformował, dyrektor w departamencie rynku detalicznego BIK Marcin Gozdek.

dowód osobisty 1200 free
Musisz zastrzec ukradzione dokumenty, bo wyłudzą kredyt na twoje nazwisko

Dodał, że dzięki alertom klienci zostaną również poinformowani, kiedy ich dane są sprawdzane przez inne firmy w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor (spółka z Grupy BIK), np. kiedy ktoś na ich dane próbuje kupić smartfon czy podpisać umowę abonamentową.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
"Wakacje kredytowe" trafią do BIK. Czy wpłynie to na wiarygodność kredytową?W ramach usługi alerty BIK w PZU Dom, w przypadku próby wyłudzenia kredytu, klienci otrzymują także wsparcie ekspertów BIK, którzy pomagają w kolejnych działaniach w związku z wyłudzeniem. Jak podano, klient będzie mógł np. szybko zastrzec skradziony lub zgubiony dowód osobisty.

- Wyłudzenie tożsamości to w dzisiejszych czasach jedno z najpopularniejszych przestępstw, dlatego obawy, że ktoś wykorzysta nasze dane i weźmie kredyt, który będziemy musieli przez lata spłacać, są uzasadnione - mówił, cytowany w informacji dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych z PZU Paweł Żmudzki.

PAP, PR24, akg