more_horiz
Gospodarka

Podwyżki opłat za śmieci w Warszawie. Resort klimatu przygotował projekt zmian dot. maksymalnych stawek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 14:50
W Ministerstwie Klimatu powstał projekt zmiann ustawowych, które wprowadzą maksymalne stawki opłat za wywóz śmieci powiązane z zużyciem wody przez mieszkańców. Propozycja zmian w ustawie to reakcja na podwyżkę stawek za wywóz śmieci, która od dziś obowiązuje w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TRMK

Wiceszef resortu klimatu Jacek Ozdoba zaproponował trzystopniowe progi - po zmianach maksymalna opłata za śmieci będzie mogła wynosić 120 złotych. 

Wiceminister Jacek Ozdoba, prezentując proponowane przepisy na konferencji prasowej, powiedział, że podwyżki cen za śmieci w Warszawie, uderzą przede wszystkim "w kieszeń dużych rodzin". W jego opinii wzrost opłat to efekt "złych decyzji" władz miasta, za które zapłacą mieszkańcy. - My na to nie możemy pozwolić, dlatego przygotowaliśmy ustawowe zmiany w tym zakresie - oświadczył.


Posłuchaj
00:29 10994561_1.mp3 Wiceszef resortu klimatu Jacek Ozdoba o propozycjach zmian ustawowych, które wprowadzą maksymalne stawki opłat za wywóz śmieci powiązane z zużyciem wody przez mieszkańców (IAR)

Wiceminister Ozdoba przypomniał, że metoda naliczania opłat za śmieci od ilości zużytej wody jest jedną z czterech do wyboru przez samorząd. Wiceszef resortu klimatu przygotował przepisy, które zmieniają stawkę maksymalną za odbiór śmieci. Dodał, że ta propozycja wypłynęła od części samorządowców.

wysypisko śmieci 1200.jpg
Wzrost cen za odbiór odpadów w Warszawie. Marcin Kulasek: zapytamy ratusz o przyczynę

Stawka maksymalna za odpady w przypadku zużycia do 3 metrów sześciennych wody wyniesie 40 złotych, za zużycie od 3 do 12 metrów sześciennych - 91 złotych, a powyżej 12 metrów sześciennych - 120 złotych.

Wiceminister, odnosząc się do sytuacji w stolicy, ocenił, że podwyżki za opłaty śmieci w Warszawie są efektem wieloletnich zaniedbań ze strony miasta.

Powiedział, że była prezydent stolicy zrezygnowała z unijnych środków na budowę spalarni odpadów. Jako dowód zaprezentował pismo z 2010 roku.

Do tej pory miesięczna zryczałtowana stawka za śmieci w Warszawie wynosiła 65 złotych za mieszkanie w bloku i 94 złote za dom jednorodzinny. Od 1 kwietnia będzie liczona na podstawie średniego zużycia wody przez sześć kolejnych miesięcy z ostatniego roku.

Posłuchaj
00:33 10994561_2.mp3 Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba o metodzie naliczania opłat za śmieci od ilości zużytej wody (IAR)

Mieszkańcy budynków jednorodzinnych i wielolokalowych domów, w których są wodomierze, zapłacą za odpady licząc 12,73 zł za metr sześcienny. Z kolei w przypadku, gdy nieruchomość nie ma wodomierza lub nie jest podłączona do sieci wodociągowej opłata jest naliczana według wzoru: liczba mieszkańców razy 4 metry sześcienne wody razy 12,73 zł. To oznacza, że miesięczny rachunek za wywóz śmieci pięcioosobowej rodziny mieszkającej w domu wyniesie około 250 złotych.

W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy, dotycząca sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci jest sprzeczna z prawem. Chodziło o uchwałę, która obowiązuje do końca marca 2021 roku i ustala opłaty wysokości 65 i 94 zł.

WSA uchylił tę część uchwały, która rozróżniania stawki w zależności od rodzaju zabudowy. Sąd rozpatrywał zaskarżenie, złożone przez jedną ze spółdzielni na Pradze. W tym miesiącu Ratusz złożył odwołanie od tego wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

IAR, PR24, akg