more_horiz
Gospodarka

Dopłaty, wsparcie przetwórstwa, ubezpieczenie upraw. Jakie inne rozwiązania dla wsi obejmie Polski Ład?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 12:34
Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha, nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników, 4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa, skuteczna walka z ASF - to niektóre rozwiązania zaproponowane w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

W sobotę w Przysusze (woj. mazowieckie) odbyła się konwencja PiS, podczas której prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili nowy program przygotowywany z myślą o wsi i rolnikach.

Dodatek dla gospodarstw do 50 ha

Chodzi o zwiększenie dopłaty do hektara tak, aby wynosiła ona więcej niż średnia unijna. - 97 proc. polskich gospodarstw będzie korzystało z dopłat na poziomie powyżej średniej UE - przekazano na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy system ubezpieczeń upraw

Zgodnie z tą propozycją, każdy rolnik będzie mógł skorzystać z nowego systemu ubezpieczeń upraw.

rolnictwo 1200.jpg
"Na wyróżnienie z tej siódemki zasługuje przetwórstwo". Publicyści o rządowym programie dla rolników

- Gospodarstwa posiadające ubezpieczenie uzyskają gwarancję dopłaty 65 proc. do składki ubezpieczeniowej - przekazano. Ponadto, stworzony zostanie Fundusz Gwarancji w Rolnictwie, który zapewni stałe źródło finansowania wypłat pomocy za poniesione straty.

15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego

W ramach tej propozycji, każdy rolnik, który zdecyduje się na budowę zbiornika retencyjnego o powierzchni od 1 tys. do 5 tys. mkw. otrzyma ryczałt do 15 tys. zł.

W miastach bezpłatna przestrzeń targowa dla rolników 

Zgodnie z tą propozycją, miasta będą miały obowiązek wskazania miejsca/targowiska, gdzie rolnicy będą mogli sprzedać płody rolne mieszańcom miasta.

4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie

Chodzi o przeznaczenie środków na tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży i przetwarzania produktów rolnych oraz rozwój zakładów przetwórczych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach.

Dotacje na działalność przetwórczą

To rozwiązanie przewiduje nawet kilka milionów złotych w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Skuteczna walka z ASF

Polski Ład dla wsi zakłada tutaj 900 tys. zł dotacji dla rolników z obszarów objętych ASF na odbudowę stada. Pieniądze będzie można przeznaczyć na budowę budynków gospodarskich lub nowe maszyny, urządzenia i wyposażenie do produkcji prosiąt w okresie 2021-2026.

Ponadto, rolnicy mają otrzymać 150 mln zł na wyrównanie strat poniesionych w wyniku ASF, a także nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali je na obszarach dotkniętych ASF.

Wśród zaproponowanych rozwiązań dla rolników znalazła się także możliwość przejścia na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa.

PR24, akg