X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na wyróżnienie z tej siódemki zasługuje przetwórstwo". Publicyści o rządowym programie dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 16:00
- Trzeba uwolnić energię, która drzemie w naszych rodakach mieszkających poza miastami. Przez 30 lat rozwijały się wielkie miasta, takie jak Warszawa, a to co poza tym było mniej ważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie". Gośćmi audycji byli również Andrzej Potocki z tygodnika "Sieci" oraz Wojciech Reszczyński. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuterstock/Mad Pixel

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości poświęconej sprawom polskiej wsi i rolnictwa zapowiedziano działania mające wesprzeć rolników, a ich produkcję uczynić bardziej opłacalną i efektywną. Wśród nich znalazły się m.in.:

1200 jarosław kaczyński  tt.jpg
Walka z ASF, odszkodowania, sprzedaż bezpośrednia. Prezes PiS zapowiada ułatwienia dla rolników
  • Utworzenie rezerwy budżetowej - Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych (w tym roku będzie to 3 mld złotych).
  • Budowa centrów przechowalniczych.
  • Rolnik wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio.
  • Wsparcie ubezpieczeń tych rolników, którzy będą chcieli ubezpieczyć się indywidualnie w różnych towarzystwach.
  • Stworzenie stałego mechanizmu, który będzie osłaniał produkcję rolną.
  • Dopłaty do paliwa rolniczego.
  • Wyrównanie dopłat do produkcji w ciągu tej perspektywy budżetowej w stosunku do przeciętnej Unii Europejskiej.
  • Dopłaty dla rolników, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstwa rolnego i dla tych, którzy będą chcieli podjąć zieloną produkcję, dla gospodarstw ekologicznych.

Podczas swego wystąpienia na konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał na problem łańcucha pośredników, który powoduje, że jest ogromna różnica między ceną jaką uzyskuje rolnik za swoje produkty, a ceną w sklepie. - Oczywiście taka różnica jest nieunikniona, ale ona jest w tej chwili naprawdę bardzo wielka - zaznaczył.

Wojciech Reszczyński powiedział, że na wyróżnienie z tej siódemki "pod kątem szybkości i odczuwalności zmiany u rolników" zasługuje "przetwórstwo". - To jest złamanie monopolu, który pojawił się w latach 90, kiedy pośrednie ogniwa między rolnikiem a odbiorcą zostały opanowane w dużym stopniu przez firmy zagraniczne - wyjaśnił gość audycji. 

Posłuchaj
17:32 cz 1 eks.mp3 Publicyści o rządowym programie dla rolników, cz. 1 (Temat dnia/Gość PR24) 

Zdaniem Andrzeja Rafała Potockiego "rozstrzygnięcia Prawa i Sprawiedliwości, które będą wprowadzane na wsi, są podkreśleniem tego, że wieś rzeczywiście jest dla tej partii oczkiem w głowie". - Można nawet powiedzieć, że PiS rozpieszcza rolników - dodał. 

Z kolei Adrian Stankowski podkreślił, że "trzeba uwolnić energię, która drzemie w naszych rodakach mieszkających poza miastami". - Przez 30 lat rozwijały się wielkie miasta, takie jak Warszawa, a to, co poza tym było mniej ważne - zaznaczył publicysta. 

Orzeczenie TK 

Publicyści rozmawiali również o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
42:04 cz 2 eks.mp3 Publicyści o wyroku Trybunału Konstytucyjnego (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: Wojciech Reszczyński, Andrzej Rafał Potocki (tygodnik "Sieci"), Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie")

Data emisji: 09.10.2021

Godzina emisji: 14.09

PR24/nt

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: trzeba być wiernym polskiej wsi i polskiemu rolnictwu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 14:28
- Jeżeli ktoś nie ma szacunku dla polskiej wsi, to nie ma szacunku dla polskiej Konstytucji i suwerenności - powiedział podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości poświęconej rolnictwu premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń