more_horiz
Gospodarka

Borys: niezbędne jest uruchomienie kolejnego silnika gospodarczego, inwestycji publicznych i prywatnych

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 15:49
Uruchomienie inwestycji publicznych i prywatnych jest warunkiem utrzymania wzrostu gospodarczego - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezes PFR podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu wskazał, że w ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce niezbędne jest uruchomienie kolejnego silnika gospodarczego, czyli inwestycji zarówno publicznych, jak i prywatnych. Zaznaczył, że jest to warunek utrzymania wzrostu gospodarczego, a jeżeli tego nie zrobimy, to w perspektywie dwuletniej możemy mieć do czynienia ze znaczącym spowolnieniem.

- Jeżeli zaś inwestycje będą rosły powyżej 7 proc., to możemy być spokojni - dodał.

premier-free-1200.jpg
Premier Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie: daje szansę na rozwój w każdej gminie i powiecie

Paweł Borys powiedział, że obecnie największym problem, z jakim mierzy się gospodarka zarówno światowa, jak i Polska, są zakłócenia w łańcuchach dostaw, które powodują wyhamowanie a często wstrzymanie produkcji. - I takie zjawisko będziemy obserwować jeszcze przez ok. pół roku - ocenił.

Posłuchaj
05:13 borys-justa.mp3 O wyzwaniach stojących przed polską gospodarkę, mówił w radiowej Jedynce Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju./Justyna Golonko/.

 

Szef PFR mówił też o rządowym programie Polski Ład, który - jego zdaniem - zawiera wiele elementów sprzyjających rozwojowi biznesu.

- Uważam, że przez nacisk na inwestycje program może poprawić otoczenie i koniunkturę - wskazał.

Odnosząc się do proponowanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych, Borys powiedział, że "w dłuższej perspektywie buduje to silniejsze fundamenty dla rozwoju społecznego, wzrostu gospodarczego i beneficjentami mogą być wszyscy".

PR1, PR24, akg, B. Prośniewski