more_horiz
Gospodarka

Europa może uniezależnić się od surowców z Rosji? Ekspert tłumaczy aktualną sytuację wspólnotowego rynku

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 17:43
- Widzimy szanse na to aby odejście Unii Europejskiej od paliw kopalnych z Rosji było możliwe - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Maciej Miniszewski.
Import gazu z Rosji stanowi połowę całkowitego importu tego paliwa do UE.
Import gazu z Rosji stanowi połowę całkowitego importu tego paliwa do UE.Foto: evgenii mitroshin/ Shutterstock

- Obecnie UE jest uzależniona od surowców energetycznych z Rosji w 25 procentach. Jeśli chodzi o ropę naftową Unia może uniezależnić się od dostaw z Rosji poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych w USA czy Kanadzie. Kolejna sprawa to pozytywne zakończenie negocjacji z grupą OPEC, choć ten scenariusz jest mniej realny bo OPEC ma podpisane porozumienie z Rosją - mówił gość radiowej Jedynki.

Dywersyfikacja jest możliwa

Dodał, że kolejne źródło dywersyfikacji to przekierowanie do Europy dostaw z Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Danii, które obecnie trafiają poza nasz kontynent. 

Natomiast jeśli chodzi o gaz ziemny - to jak mówił analityk - import z Rosji stanowi połowę całkowitego importu tego paliwa do UE. Mimo to "jesteśmy jeszcze do końca tego roku te dostawy gazu z Rosji zastąpić", poprzez budowę np. terminali LNG czy Baltic Pipe.

Posłuchaj
05:17 _PR1_AAC 2022_03_22-16-37-04.mp3 W Programie 1 Polskiego Radia analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Maciej Miniszewski mówił o tym, jak Europa może uniezależnić się od surowców energetycznych z Rosji. Rozmawiała Justyna Golonko.

Jeśli chodzi o węgiel z Rosji to trafia on głównie do Polski i do Niemiec. - W przypadku naszego kraju węgiel ten jest zużywany głównie przez gospodarstwa domowe, a nie przez sektor energetyczny - zauważył analityk.

Jego zdaniem - import węgla z Rosji można zastąpić importem ze Stanów Zjednoczonych i Australii, które już zapowiedziały zwiększenie produkcji.

Czytaj także:

Rozmówca pytany o koszty dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych stwierdził, że przeciętny Kowalski nie powienien odczuć znacznego wzrostu cen, bowiem istnieje już potrzebna do dywersyfikacji infrastruktura.

Polskie Radio Program 1, PR24, akg