more_horiz
Gospodarka

Rząd zapowiedział zmiany w podatkach. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 11:50
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i pozostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków. To m.in. znacząca obniżka podatku PIT, a także ulgi dla rodzców samotnie wychowujacych dzieci.  
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada m.in. obniżenie podatków
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada m.in. obniżenie podatków Foto: PAP/Adam Warżawa

- W Polsce będziemy robić wszystko, żeby łagodzić skutki tej wojny, żeby Tarcza Antyputinowska dawała Polakom oddech na te trudne czasy, które są przed nami - powiedział premier.

Dodał, że rząd proponuje trwałą, dobrą zmianę dla wszystkich podatników, możliwą ze względu na to, że naprawiony jest system podatkowy, naprawiony system budżetowy, co daje przestrzeń do tego typu zmian. 

Co dokładnie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki?

1. Rząd proponuje obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Będzie obowiązywać wszystkie osoby płacące w tej skali podatek zarówno emerytów jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków.

2. Nowa propozycja przewiduje także, że do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty. Dla osób rozliczających się na ryczałcie, połowa płaconej będzie mogła być odliczona od przychodów ewidencjonowanych.

Dzięki zmianom podatkowym chcemy zagwarantować stabilność dochodów polskich rodzin - to m. in. ⤵️

✅obniżenie #PIT z 17 do 12 %
✅ wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla osób na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. #NiskiePodatki pic.twitter.com/i2MwPV9uaX

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 24, 2022

3. Rząd chce wprowadzić także mechanizm osłonowy dla organizacji pożytku publicznego, które mogą stracić część wpływów z odliczania 1% na OPP. 

4. Rząd w związku z propozycjami obniżku stawki PIT chce także zrezygnować z ulgi dla klasy średniej od 1 lipca 2022 r. 

Przedstawiciele rządu jednocześnie podkreślił dziś, że proponowane zmiany podatkowe mają być szeroko przedyskutowane i skonsultowane.

IAR/PAP/PR24.pl/mk


Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA podatki pit firma
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem