more_horiz
Gospodarka

Moskwa na Togetair: w aktualizacji PEP chcemy mocniej skupić się na morskiej energetyce wiatrowej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 11:47
- Elementem przygotowywanej przez rząd aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. będzie zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej - zapowiedziała minister klimatu Anna Moskwa.
Minister klimatu: zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej w aktualizacji PEP do 2040 r.
Minister klimatu: zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej w aktualizacji PEP do 2040 r.Foto: PAP/Rafał Guz

- Pozwoli to nam osiągnąć w większym stopniu suwerenność - powiedziała minister na otwarcie drugiego dnia Szczytu Klimatycznego Togetair 2022 w WarszawieW obecnej wersji Polityka przewiduje osiągnięcie w 2040 r. 11 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych.

Jak dodała Anna Moskwa, ostatnie tygodnie potwierdziły polskie podejście do transformacji energetycznej. 

- Przede wszystkim bezpieczeństwo, suwerenność, niezależność, gospodarka i portfele pojedynczych obywateli. Transformację w takim kształcie akceptujemy - mówiła minister.

Wojna a bezpieczeństwo energetyczne

Dodała, że ostatnie tygodnie i wybuch wojny zweryfikowały podejście, reprezentowane przez wiele europejskich państw, że polityka energetyczna to wyłącznie element polityki klimatycznej, której głównym celem jest z kolei dekarbonizacja.

- Państwa europejskie zaczęły badać możliwości samowystarczalności. (...) Widzimy, że jest takie podejście, że jest znaczenie, skąd energia pochodzi, jaka jest jej narodowość - stwierdziła minister klimatu.

Posłuchaj
00:33 IAR/Jasik: Anna Moskwa mówi o energetyce wiatrowej Anna Moskwa: polityka rządu zmierza też w kierunku pełnego uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji.

Jej zdaniem UE przy transformacji i dekarbonizacji może wpaść w kolejną pułapkę.

- Tak jak europejska polityka energetyczna jest uzależniona od surowców rosyjskich, tak szybko może uzależnić się od odnawialnych źródeł energii z zewnątrz - powiedziała Anna Moskwa.

Wyjaśniła, że rozwój technologii wodorowych jest ważny, ale "możemy wpaść w pułapkę: wodór za wszelką cenę".

- W wielu państwach jest podejście, aby pozyskać wodór jak najszybciej i w tym celu go importować; w polskiej polityce wodorowej na pierwszym miejscu stawiamy produkcję krajową - wyjaśniła minister klimatu. 

Trzydniowy Szczyt Klimatyczny Togetair 2022 organizowany jest w Warszawie przez Fundację Czyste Powietrze.

Czytaj także:

IAR/mk