Skarbowe obligacje detaliczne. Duży wzrost oprocentowania

Od czerwca oferta obligacji Ministerstwa Finansów zostaje rozszerzona o nowe produkty, których oprocentowanie będzie oparte o bardziej atrakcyjną dla oszczędzających stopę referencyjną NBP. W przypadku starszych, sprzedawanych od lat typów obligacji też podniesiono odsetki.  

2022-05-25, 15:46

Skarbowe obligacje detaliczne. Duży wzrost oprocentowania
Bank PKO BP jest największym bankiem w polskim systemie bankowym.Foto: Tupungato/Shutterstock

Ministerstwo Finansów rozpoczyna comiesięczną emisję nowego rodzaju obligacji detalicznych. Będą to papiery o zmiennym oprocentowaniu 1- roczne (ROR) i 2-letnie (DOR). Ich oprocentowanie będzie oparte o stopę referencyjną NBP powiększoną o preferencyjną marżę. Odsetki będą wypłacane co miesiąc. Oprocentowanie ROR i DOR w pierwszym miesiącu oszczędzania wyniesie odpowiednio 5,25 proc. i 5,50 proc.

W przypadku 1-rocznych obligacji w kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży w wysokości 0,00 pkt proc.

Natomiast w przypadku DOR w kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży w wysokości 0,25 pkt proc.

Z realną wartością oszczędności może być różnie

Dodatkowo w przypadku ujemnej stopy referencyjnej NBP przyjmuje się, że oprocentowanie w danym okresie odsetkowym jest równe marży, co oznacza, że ujemna stopa nie będzie miała negatywnego przełożenia na oprocentowanie obligacji.

REKLAMA

Ponieważ dziś stopa referencyjna wynosi 5,25 proc. i prawdopodobnie będzie jeszcze rosło więc te papiery będą oprocentowane w pierwszych miesiącach na 5,25 – 7,5 proc. To bardzo wysoki poziom, zwłaszcza w porównaniu do innych instrumentów tak mało ryzykownych, ale nie ochronią one naszych oszczędności przed utratą realnej wartości „zjadanej” przez wysoką inflację.

2-letnie obligacje o oprocentowaniu stałym – DOS nie będą już oferowane.

Ogólne zasady się nie zmieniają

Ogólne zasady sprzedaży obligacji detalicznych nie ulegną zmianie. Nadal minimalna kwota do ich zakupu to 100 zł (nominał jednej sztuki) Kupować papiery można w placówkach PKO BP, przez internet i telefon.

- Aby chronić oszczędności polskich rodzin przed skutkami inflacji, której przyczyny są głównie zewnętrzne, wychodzimy z jeszcze bardziej atrakcyjną ofertą obligacji oszczędnościowych dla inwestorów indywidualnych. (…). Nasi klienci będą zatem mieli do dyspozycji kolejne instrumenty, które pozwolą na niwelowanie wpływu inflacji na ich oszczędności – zacytowano w komunikacie resortu finansów minister finansów Magdalenę Rzeczkowską.

REKLAMA

MF podnosi oprocentowanie wszystkich obligacji detalicznych

Rośnie też oprocentowanie wszystkich innych sprzedawanych obligacji oszczędnościowych. Nowe oprocentowanie 3-miesięcznych obligacji stałoprocentowych wynosić będzie 3,00 proc. (do końca maja 1,5 proc.). Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 5,50 proc. dla 3-latek (obecnie 3,1 proc.), 5,50 proc. dla 4-latek (obecnie 3,3 proc.) oraz 5,75 proc. dla 10-latek (obecnie 3,7 proc.).

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane są odpowiednio 5,70 proc. i 6,00 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 pkt proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 pkt proc. Czyli marża dodawana do stopy inflacji przy czerwcowych emisjach pozostaje na niezmienionym poziomie, co nie jest dobrą informacją dla oszczędzających.

Najatrakcyjniejsze są obligacje rodzinne

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

REKLAMA

Czytaj także

W kwietniu sprzedano obligacje za prawie 3 miliardy złotych.     
Eksperci: szczyt inflacji przesuwa się w czasie, pora na korzystne lokaty i obligacje, czyli na ściąganie pieniędzy od obywateli      
Oprocentowanie lokat. Premier: to decyzje biznesowe, PiS szanuje niezależność instytucji bankowych

- W czerwcu podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych. Zakup obligacji skarbowych jest atrakcyjną i bezpieczną formą oszczędzania, a atrakcyjność tę zwiększa dodatkowo znaczna podwyżka oprocentowania naszych instrumentów oszczędnościowych o zapadalności od 3 miesięcy do 12 lat. Nabywcy doceniają cechy obligacji skarbowych, które w odróżnieniu od innych produktów finansowych, charakteryzują się brakiem jakichkolwiek dodatkowych warunków oraz kosztów związanych z ich posiadaniem. Rozpocząć oszczędzanie można już od 100 zł i nie ma ograniczeń odnośnie maksymalnych kwot, jakie chcemy przeznaczyć na ten cel. Szczegółowe informacje o naszej bieżącej ofercie można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl" – komentuje cytowany w komunikacie MF Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Polskieradio24.pl /MinisterstwoFinansów/PKJ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej