more_horiz
Gospodarka

W Holandii jachty należące do Rosjan zarekwirowano. Łącznie zatrzymano tam już ich ponad dwadzieścia

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 16:35
Holenderskie służby celne zarekwirowały kolejne jachty należące do Rosjan, w tym osób objętych unijnymi sankcjami, informuje portal RTL Nieuws. W sumie w Niderlandach zatrzymano 24 jachty warte 1,6 miliarda euro.
Z powodu sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę Holandii nie mogą opuścić żadne towary luksusowe warte więcej niż 300 euro.
Z powodu sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę Holandii nie mogą opuścić żadne towary luksusowe warte więcej niż 300 euro.Foto: PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Z powodu sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę Holandii nie mogą opuścić żadne towary luksusowe warte więcej niż 300 euro. Dodatkowo zarekwirowane zostały jachty, które należą do dwóch oligarchów, którzy znajdują się na unijnej liście sankcji.

Łącznie to już 24 jachty

Z informacji RTL Nieuws wynika, że minionych dniach zatrzymano dwie kolejne jednostki, które miały trafić do Rosji.

Na początku kwietnia br. minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra informował, że z powodu nałożonych na Moskwę europejskich sankcji zatrzymano w stoczniach czternaście jachtów, które miały trafić od Rosji. Wkrótce potem zatrzymano sześć kolejnych jednostek.

Pomysł premiera Morawieckiego

Pomysł konfiskaty rosyjskich majątków, zamrożonych poprzez unijne sankcje, zgłosił w marcu na szczycie w Wersalu premier Mateusz Morawiecki. Niedawno przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel informował, że zlecił prawnikom przygotowanie analiz na ten temat. Chodzi nie tylko o drogie jachty, prywatne samoloty, czy nieruchomości rosyjskich oligarchów i polityków, ale także o akcje spółek, czy konta bankowe.

Ponadto w Lugano Premier Ukrainy powiedział, że koszt odbudowy jego kraju na chwilę obecną wynosi 750 miliardów dolarów. Denys Szmyhal podkreślił, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za krwawą wojnę i ogromne zniszczenia. Wskazał, że po zwycięstwie w rozpoczętej przez Rosję wojnie, konieczne będzie wykonanie tysięcy projektów odbudowy.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk