more_horiz
Gospodarka

Jak długo bezrobocie w Polsce będzie spadać? Prognoza ekspertów KIG

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 16:06
W najbliższych miesiącach bezrobocie rejestrowe będzie spadać osiągając minimum na poziomie 4,8 proc. Zima może przynieść pogorszenie i wzrost bezrobocia do 5 proc. - podała Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
Stopa bezrobocia w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i była niższa niż w maju o 0,2 pkt proc.
Stopa bezrobocia w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i była niższa niż w maju o 0,2 pkt proc. Foto: Pixabay /jotoler

Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 4,9 proc. z 5,1 proc. w maju.

Bezrobocie latem będzie spadać

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu czerwca 4,9 proc. była niższa niż w maju o 0,2 pkt proc. Okazała się być ona o 1,1 pkt proc. niższa niż przed rokiem, co jest wynikiem lepszym niż w maju, kiedy stopa bezrobocia była niższa niż przed rokiem o 1,0 pkt proc.

"W najbliższych miesiącach, wraz z dalszym wchodzeniem w okres letni, bezrobocie rejestrowane będzie spadać. Lokalne minimum oczekiwane jest tu od sierpnia do października ze stopą bezrobocia prognozowaną na 4,8 proc. przy 805 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne" - podano w komunikacie.

Według analityków KIG zima przyniesie sezonowe pogorszenie. W końcu grudnia 2022 stopa bezrobocia może wynieść 5,0 proc., przy liczbie zarejestrowanych bezrobotnych na poziomie 840 tys. osób.

Popyt na pracowników sezonowych

KIG zwraca uwagę, że czerwiec zazwyczaj przynosi poprawę w statystykach bezrobocia. Jest to związane z dwoma tendencjami. Po pierwsze rozwija się odczuwalny w okresie wiosny i lata popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych. Po drugie, firmy zaczynają intensywniej zatrudniać pracowników, by móc sprostać tegorocznemu poziomowi zamówień.

Czytaj także:

Polskie Radio 24, akg