more_horiz
Gospodarka

PKB Polski w drugim kwartale 2022 roku. GUS przedstawił dane

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 10:53
PKB Polski w II kw. 2022 r. wzrósł o 5,3 proc. licząc rok do roku (rdr) - GUS przedstawił tzw "szybki" szacunek danych (flash).
Więcej danych na temat PKB w II kwartale GUS poda pod koniec sierpni
Więcej danych na temat PKB w II kwartale GUS poda pod koniec sierpniFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw. 2022 r. - wynika z szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2022 r. PKB wzrósł o 6,0 proc. rdr.

PKB nadal powyżej 5 proc.

Zdaniem ekonomistów PIE wyniki gospodarcze w II kw. dalej były silne, jednak druga połowa roku przyniesie spowolnienie. "Łączne tempo wzrostu w 2022 roku będzie wysokie na tle Unii Europejskiej" - przewidują ekonomiści.

W ich opinii kolejne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie – spodziewają się, że wyniki w III kw. będą zbliżone do 3 proc. Jak podali, miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej obserwuje się - jak zauważyli - wyraźne spowolnienie w budownictwie oraz stagnację w handlu.

"Prognozujemy, że wzrost gospodarczy w całym 2022 roku nieco przekroczy 4,5 proc. To dobry wynik na tle państw Unii Europejskiej" - podali analitycy. Zwrócili uwagę, że Komisja Europejska szacuje, iż Polska znajdzie się wśród pięciu najszybciej rozwijających się gospodarek we Wspólnocie.

"PKB wyrównany sezonowo spadł o 2,3% kw/kw w porównaniu ze wzrostem o 2,5% w 1kw 22. Recesja techniczna (spadek PKB w dwóch kolejnych kwartałach) staje się prawdopodobna. Składowe PKB poznamy dopiero pod koniec sierpnia, ale najprawdopodobniej słabo wypadły inwestycje i eksport netto. Konsumpcja utrzymuje się na wysokim poziomie, ale to w dużym stopniu zasługa napływu ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy" - skomentował dane GUS Sstarszy ekonomista z ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.  

W opinii analitykA banku dane o sprzedaży detalicznej pokazują generalnie słabszy popyt np. na dobra trwałego użytku, a silny na towary pierwszej potrzeby. "Dzisiejszy odczyt, jak i napływające dane np. z Niemiec znacząco podnoszą ryzyko, że w IV kw. 2022 r. i I kw. 2023 r. dynamika PKB w ujęciu rdr spadnie poniżej zera" - ocenił.

Mocny I kwartał

W I kwartale 2022 r. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w Polsce o 8,5 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 7,6 proc. rdr w IV kw. 2021 r. Z danych GUS wynikało także, że inwestycje w I kw. wzrosły o 4,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 6,6 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 13,2 proc. rdr.

Według prognoz eksperrtów z Goldman Sachs PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 6,1 proc. rdr.

Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 31 sierpnia. 

Posłuchaj
00:28 IAR/Prostak: Jakub Rybacki z PIE mówi o danych PKB za II kwartał i o szacunkach na druga połowę roku (IAR) IAR/Prostak: Jakub Rybacki z PIE mówi o danych PKB za II kwartał i o szacunkach na druga połowę roku (IAR)

Czytaj także:


IAR/PAP/PAP Biznes/PR24.pl/mk