Ekspert BGK: wysoka rentowność obligacji oznacza, że państwo coraz drożej pozyskuje pieniądze z rynku finansowego

- Czasy taniego pieniądza z czasów pandemii się skończyły w skali całego globu, a najwięcej do powiedzenia w tej sprawie ma amerykański FED -powiedział Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, w audycji "Ekspres gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  

2022-10-21, 17:00

Ekspert BGK: wysoka rentowność obligacji oznacza, że państwo coraz drożej pozyskuje pieniądze z rynku finansowego
zdjęcie ilustracyjne.Foto: sasirin pamai/Shutterstock


W opinii gościa audycji rekordowy, najwyższy od 20 lat zysk na państwowych, 10 letnich obligacjach, oznacza że spada ich cena, jest większa podaż niż popyt, co nie jest dobrą informacją dla finansów publicznych. Bo to znaczy, że jako państwo pożyczamy pieniądze coraz drożej. A wszelkie porównania np. z Węgrami, też nie ma sensu bo tam rentowność z obligacji (czyli zysk dla ich nabywców) jest jeszcze większa, ale także stopy procentowe są na wyższym poziomie niż w Polsce. Cena polskich obligacji spada, a to oznacza coraz droższe pozyskiwanie pieniędzy z rynku. 

Ekspert BGK przypomniał, że rządowe obligacje dość chętnie kupowały banki i stanowią one pewną część ich aktywów. Ale ich skupowanie przez banki było w innych czasach, przy niskich stopach procentowych i tanim pieniądzu, co wynikało z pandemii COVID-19.Stopy procentowe były blisko zera, aby zagrożone firmy mogły taniej pożyczać pieniądze. 

Dziś jest inaczej - amerykański FED dał sygnał do wzrostu stóp procentowych i za przykładem tego banku centralnego, pójdą inne banki centralne na całym świecie. Dlatego wszędzie na świecie rośnie rentowność obligacji. Tymczasem spadająca wartość obligacji państwowych może mieć negatywny wpływ na rentowność całego polskiego sektora bankowego.

Drożejące obligacje nie będą stanowiły problemu dla sektora finansów publicznych, tylko wtedy jeśli będziemy - jako państwo - coraz mniej pożyczali pieniędzy z rynku finansowego za ich pośrednictwem - podkreślił gość audycji.

REKLAMA


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj

Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, w audycji "Ekspres gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia, komentuje rekordową rentowność 10 letnich obligacji ( Błażej Prośniewski) 5:15
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej