more_horiz
Gospodarka

Bezrobocie wśród młodych ludzi. Minister Maląg: w Polsce jest ono jedno z najniższych

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 15:55
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że Polska jest na czwartym miejscu w Europie jeśli chodzi o najniższe bezrobocie wśród młodych ludzi. Wynosi ono 9 procent.
Minister Marlena Maląg poinformowała, że Polska jest na czwartym miejscu w Europie jeśli chodzi o najniższe bezrobocie wśród młodych ludzi
Minister Marlena Maląg poinformowała, że Polska jest na czwartym miejscu w Europie jeśli chodzi o najniższe bezrobocie wśród młodych ludziFoto: Twitter/MRiPS

Na konferencji "Osoby młode na rynku pracy" w Warszawie, minister Marlena Maląg zaznaczyła, że należy wprowadzać rozwiązania, które pomogą młodym odnaleźć się na rynku pracy. Jak mówiła, chodzi między innymi o program "Gwarancja dla młodych", którym objęto około 5 milionów osób, a około 3 miliony znalazły pracę.

Zmiany w programie "Gwarancja dla młodych"

- Planujemy zmiany w tym programie. W ramach publicznych służb zatrudnienia będą działali doradcy zawodowi dla młodych osób, indywidualne programy rozwoju ścieżki kariery zawodowej, a także punkty informacyjne, w których w jednym miejscu młoda osoba będzie mogła otrzymać pakiet informacji, między innymi na temat zapotrzebowania w określonych zawodach - wyjaśniła minister.

Minister Marlena Maląg mówiła, że zmieniło się podejście do realizowania kariery zawodowej. Jak wyjaśniła, dawniej, po ukończeniu szkoły, w jednym miejscu pracowało się kilkadziesiąt lat, natomiast obecnie zmieniamy miejsce pracy kilka razy.

Trendy na rynku pracy

- Dzisiaj te tendencje są inne, więc musimy przygotować młodych ludzi do tej zmiany, która musi być ukształtowana przede wszystkim w myśleniu - powiedziała Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała, że aktualnie w Polsce bezrobocie jest najniższe od 32 lat. Po korektach dokonanych przez Główny Urząd Statystyczny, wynosi ono 5,1 procent. Liczba osób bez pracy to około 800 tysięcy.

Posłuchaj
00:25 IAR/Kurek: Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówi o zmianach w programie "Gwarancja dla młodych" (IAR) Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówi o zmianach w programie "Gwarancja dla młodych" (IAR)

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk