Zamrożenie cen gazu. Środki ze sprzedaży emisji do uprawnień CO2 sfinansują rekompensaty
Środki ze sprzedaży emisji do uprawnień CO2 mają być przekazywana na cele związane z finansowaniem rekompensat dla podmiotów stosujących cenę maksymalną gazu - zakłada projekt ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r., który opublikowano na stronie Sejmu.
2022-11-28, 11:36
Chodzi o rządowy projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
Finansowanie rekompensat
"Zmiana ma na celu zapewnienie możliwości finansowania rekompensat wypłacanych przedsiębiorstwom energetycznym ze środków uzyskanych ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień emisji, które na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu mogłyby zostać przekazane do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - napisano w uzasadnieniu.
Jak dodano, środki pozyskane ze sprzedaży emisji do uprawnień CO2 mają być przekazywane do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w całości lub w części.
Decyzję będzie podejmował minister
"W roku 2023 środki uzyskane ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji, z wyłączeniem środków przekazywanych na podstawie ust. 2c i 2d oraz środków, o których mowa w ust. 2b, mogą zostać przekazane w całości lub w części przez ministra właściwego do spraw klimatu, na wniosek ministra właściwego do spraw energii, do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - napisano w ustawie.
REKLAMA
O terminie przekazania środków minister właściwy do spraw klimatu ma informować ministra właściwego do spraw budżetu nie później niż 14 dni przed datą przekazania środków.
W projekcie zapisano, że od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. podmiot uprawniony stosuje w rozliczeniach z odbiorcami paliw gazowych cenę wynoszącą 200,17 zł/MWh.
- Zamrożenie cen gazu. Poznaliśmy szacunki rządu dotyczące kosztów dla budżetu
- Firmy energetyczne zobowiązane do utrzymywania zwiększonych zapasów paliw. Wchodzi w życie nowe rozporządzenie
- Każda zaoszczędzona megawatogodzina gazu to zysk w naszym portfelu. Ekspert o sytuacji na rynku gazu
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA