more_horiz
Gospodarka

"Odciąży dużą część ruchu tranzytowego". Otwarto nową obwodnicę Dęblina

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 15:37
Prawie 5-kilometrową obwodnicę Dęblina (Lubelskie), będącą częścią drogi wojewódzkiej nr 801, otwarto oficjalnie w poniedziałek. Inwestycja za ponad 46 mln została sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg finansowane są nowe obwodnice i drogi w całej Polsce.
Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg finansowane są nowe obwodnice i drogi w całej Polsce.Foto: Twitter/GDDiA

Obecny na uroczystości w Dęblinie wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że prawie całość kwoty na budowę obwodnicy Dęblina pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Odciąży ruch tranzytowy

- Myślę, że jest to wyraz ogromnego wsparcia, które jest skierowane w ostatnich latach do samorządowców - i to nie tylko tutaj w województwie lubelskim. Dla nas nie ma Polski A, Polski B czy Polski C. Dla nas Polska jest jedna i to hasło staramy się realizować w każdym zakątku naszego kraju. Takich inwestycji drogowych zarówno na szczeblu samorządowym, jak i na szczeblu centralnym w Polsce realizujemy bardzo wiele - przekazał Rafał Weber.

Podkreślił, że nowo wybudowana obwodnica Dęblina ma bardzo ważne znaczenie dla miasta ze względu na to, że odciąży dużą część ruchu tranzytowego, która do tej pory przetaczała się przez centrum miasta, a także będzie ułatwieniem dla kierowców.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Jego zdaniem, Lubelszczyzna jest regionem, w którym dużo dzieje się pod względem inwestycji infrastrukturalnych. Wymienił m.in. S19, S12, S17. 

Zapowiedział również, że wkrótce zostanie ogłoszony kolejny nabór z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który będzie przeznaczony tym razem na infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. 

Inwestycja za ponad 46 mln została sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Obejmowała budowę ponad 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 801 po "nowym śladzie" i rozbudowę istniejącej dw nr 801 o długości 1,7 km oraz rozbudowę 305 metrów drogi krajowej nr 48. Wybudowano także ponad 1,5 km dróg serwisowych i dojazdowych.

Nowe skrzyżowania i nowa infrastruktura drogowa

Powstało 7 nowych skrzyżowań, w tym 3 typu rondo, 4,1 km nowych ciągów pieszo-rowerowych. Przebudowano chodniki, zjazdy, zatoki postojowe i autobusowe, przepusty drogowe oraz 2 przejazdy kolejowe.

Czytaj także:

Nowo wybudowana obwodnica Dęblina jest kolejnym etapem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 801. Do tej pory oddano do użytku nową obwodnicę Stężycy, która obecnie łączy się z nową obwodnicą Dęblina. Kolejnym realizowanym etapem będzie budowa nowego mostu na rzece Wieprz w miejscowości Borowa wraz z drogami dojazdowymi.

PAP/IAR/PR24, akg