Trzy nowe odwierty gazu na Podkarpaciu. PGNiG Grupa PKN Orlen: gaz niebawem trafi do sieci dystrybucyjnej

2023-01-20, 13:50

Trzy nowe odwierty gazu na Podkarpaciu. PGNiG Grupa PKN Orlen: gaz niebawem trafi do sieci dystrybucyjnej
PGNiG z nowych odwiertów rocznie wydobywać będzie 15 mln m sześc. błękitnego paliwa. Foto: PAP/Leszek Szymański

PKN Orlen - Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG zakończył prace przy zagospodarowaniu trzech nowych odwiertów gazu na złożu Rogoźnica na Podkarpaciu - poinformowała spółka. Do sieci trafi dodatkowo 15 mln m sześc. gazu rocznie.

Jak przekazała spółka na Twitterze, "PKN Orlen - Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie zakończył prace przy zagospodarowaniu 3 nowych odwiertów gazu na złożu Rogoźnica w miejscowości Lipie, w gm. Głogów Małopolski na Podkarpaciu".

Firma dodała, że z nowych odwiertów rocznie wydobywać będzie 15 mln m sześc. błękitnego paliwa. "Gaz trafi do sieci dystrybucyjnej, wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne" - podkreślił koncern.

Poszukiwania gazu trwają

Zgodnie ze sprawozdaniem z działalności spółki w I półroczu 2022 r. GK PGNiG wydobyła w Polsce 1783 mln m sześc. gazu. oraz 309 tys. ton ropy naftowej. Podano, że w I półroczu 2022 r. PGNiG kontynuowało poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie Karpat, Przedgórza Karpat, Monokliny Przedsudeckiej i Niżu Polskiego - zarówno we własnym zakresie, jak i we współpracy z partnerami.

Wszystkie z pięciu otworów wierconych w I poł. 2022 r. osiągnęły głębokość końcową: jeden badawczy, jeden poszukiwawczy, jeden rozpoznawczy oraz dwa eksploatacyjne. Wskazano, że na koniec czerwca 2022 r. wyniki złożowe uzyskano z siedmiu odwiertów (dwóch badawczych, jednego rozpoznawczego i czterech eksploatacyjnych), w tym z trzech otworów (jednego badawczego i dwóch eksploatacyjnych), w których wiercenie zakończono w roku 2021 r.

Wśród siedmiu odwiertów o znanych wynikach złożowych znalazły się: cztery odwierty pozytywne (w tym jeden rozpoznawczy i trzy eksploatacyjne) oraz trzy negatywne (w tym dwa badawcze i jeden eksploatacyjny), które nie uzyskały przemysłowego przypływu węglowodorów.

Dalsze działania PGNiG

W I półroczu 2022 r. wykonano również rekonstrukcje, testy złożowe oraz likwidacje otworów odwierconych we wcześniejszych latach. Dotyczyło to: dwóch otworów badawczych i jednego poszukiwawczego - przekazała spółka.

Jak dodano, na terenie działalności Oddziału PGNiG w Sanoku do eksploatacji włączono sześć nowych odwiertów na złożu Przemyśl, a w I połowie 2022 r. w związku z wygaśnięciem koncesji zakończona została eksploatacja na złożu Jeżowe NW.

Na początku listopada 2022 r. GK PGNiG stała się formalnie częścią PKN Orlen.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej