more_horiz
Gospodarka

Terminal LNG. Wiceszef portu Szczecin-Świnoujście: w tym roku może zawinąć ponad 60 gazowców

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 15:55
- Przewiduje się, że w 2023 r. do terminala LNG w Świnoujściu zawinie ponad 60 gazowców - powiedział wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Daniel Stachiewicz. Dodał, że realizowana obecnie inwestycja pozwoli docelowo regazyfikować ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie.
W bieżącym roku do terminala LNG może zawinąć więcej jednostek ze skroplonym gazem
W bieżącym roku do terminala LNG może zawinąć więcej jednostek ze skroplonym gazemFoto: Twitter/Terminal

Stachiewicz w przekazanej PAP informacji wyjaśnił, że w ubiegłym roku do terminala LNG w Świnoujściu zawinęło w sumie 58 gazowców, o 23 więcej niż w 2021 r. Jednostki te przetransportowały 4,4 mln ton gazu, czyli ok. 5,6 mld m sześc. po regazyfikacji.

Wiceprezes dodał, że w bieżącym roku do terminala LNG może zawinąć więcej jednostek ze skroplonym gazem.

- Przewiduje się, że w 2023 r. do terminala LNG w Świnoujściu zawinie ponad 60 gazowców - poinformował.

Stachiewicz zwrócił uwagę, że realizowana obecnie inwestycja pozwoli docelowo regazyfikować ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie, co - jak zaznaczył - stanowi ok. 1/3 gazu ziemnego potrzebnego do zasilenia polskiej gospodarki, zarówno firm jak i gospodarstw domowych.

Pierwszy ładunek odebrano już 6 stycznia

Wcześniej Gaz-System poinformował, że w tym roku do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pierwszy statek przyjął 6 stycznia. Oprócz tego trwa także drugi etap rozbudowy terminalu, którego zakończenie przewidziane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Gaz-System dodał, że "brak zagrożeń związanych z niedoborem gazu i stabilna praca systemu wynikają przede wszystkim z zakończenia w 2022 roku kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycji: interkonektorów z Danią, Litwą oraz Słowacją, Korytarza Północ-Południe, a także zakończenia I etapu rozbudowy Terminalu LNG".

Prawie 12 tys. km gazociągów

Łączna długość eksploatowanych przez Gaz-System gazociągów wynosi obecnie już ponad 11,8 tys. km, w tym jest blisko 1000 km oddanych do eksploatacji w ciągu ostatniego roku.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk