more_horiz
Gospodarka

Minister Maląg ogłosiła czwartą edycję konkursu "Po pierwsze Rodzina!". Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:25
- Ogłaszamy czwartą edycję konkursu "Po pierwsze Rodzina!" z budżetem 17 mln zł. To środki dla organizacji społecznych m.in. na politykę informacyjną, a także na działalność klubów rodzinnych - powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Rządowe programy społeczne mają za zadanie wspierać polskie rodziny.
Rządowe programy społeczne mają za zadanie wspierać polskie rodziny.Foto: Shutterstock/Ground Picture

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej w Warszawie ogłosiła czwartą edycję konkursu "Po pierwsze Rodzina!".

- Czwarta edycja konkursu "Po pierwsze Rodzina!" ma wyższy budżet, 17 mln zł. Pozostawiamy moduł adresowany do organizacji pozarządowych na politykę informacyjną, warsztaty, seminaria. Zależy nam na tym, aby te działania były prowadzone w całym kraju - poinformowała minister Maląg.

Podkreśliła, że organizacje pozarządowe wykonują bardzo dobrą pracę na rzecz polityki prorodzinnej, włączając się także w realizację konkursu.

- W poprzednich edycjach konkursu udzieliliśmy wsparcia 109 projektom na kwotę ponad 25 mln zł - wskazała minister rodziny.

Posłuchaj
00:29 12165078_1.mp3 MRiPS rozpoczyna nabór do IV programu „Po pierwsze rodzina!” 30 sek.

 

Nowości w konkursie

Jak przekazała, drugi moduł w konkursie, wprowadzony po raz pierwszy, dotyczy klubów rodzinnych.

- One są bardzo potrzebne dla wspólnej integracji, dla wymiany informacji i wspólnego przebywania rodziców, mam, ojców ze swoimi dziećmi i wymiany doświadczeń - powiedziała szefowa MRiPS.

Program "Po pierwsze Rodzina!" adresowany jest do organizacji społecznych, m.in. do stowarzyszeń, fundacji, organizacji kościelnych, które prowadzą działania wspierające małżeństwa, jako najlepsze środowisko opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, przygotowują młodych ludzi do radzenia sobie z wyzwaniami życia rodzinnego oraz tworzą otoczenie szczególnie przyjazne rodzinom.

W poprzednich edycjach dofinansowane otrzymały najlepsze projekty informacyjno-edukacyjne i szkoleniowe służące zmianie społecznej, polegającej na usytuowaniu dobra rodzin w centrum działań wspólnoty na wszystkich poziomach jej funkcjonowania.

Posłuchaj
00:30 12165078_2.mp3 Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha mówi, że w Polsce istnieją już kluby rodzinne, które powstają z pasji. Jak dodaje, resort chce im teraz udzielić wsparcia. Źródło: IAR

Wnioski można składać przez system witkac.pl od dziś do 28 lutego tego roku. Rozstrzygnięcie konkursu do 31 marca. Organizacje pozarządowe będą miały czas na realizację projektów do końca tego roku. W module pierwszym wysokość dofinansowania to od 30 tysięcy złotych do 500 tysięcy złotych. W drugim module dotację będą mogły uzyskać organizacje, które zadeklarują utworzenie co najmniej trzech klubów. Kwota jaką mogą na to otrzymać wynosi od 120 tysięcy do 2 mln 400 tysięcy złotych.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib