more_horiz
Gospodarka

Budowa mieszkań społecznych i komunalnych. Pierwsze samorządy i organizacje otrzymają dopłaty

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 08:35
Pierwsze samorządy i organizacje pozarządowe już niebawem otrzymają pieniądze na stworzenie nowych mieszkań o dobrym standardzie i niskim czynszu oraz miejsc w schroniskach i noclegowniach - w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota dotacji przeznaczona na ten cel w tym roku to ponad 1,65 mld zł, a wysokość bezzwrotnych dopłat może wynieść nawet 80 proc. kosztów inwestycji.
Przyznane od początku działania programu dotacje to ponad 3,47 mld zł.
Przyznane od początku działania programu dotacje to ponad 3,47 mld zł. Foto: gov.pl

- W ciągu ostatnich dwóch lat program zyskał ogromną popularność. Rośnie liczba wniosków o dofinansowanie inwestycji mieszkaniowych. Skokowo wzrosła liczba przyznanych dotacji bezzwrotnych oraz rozpoczętych i zakończonych budów. Z satysfakcją mogę dziś ogłosić, że lista inwestycji, które zostaną zrealizowane z pomocą państwa, znów się wydłuża, a budżet programu wynosi aż 1,65 mld zł - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- Budownictwo komunalne i socjalne to mieszkania w dobrym standardzie i gotowe do wprowadzenia, z niskim czynszem - dodaje szef MRiT.

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to program, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii. Bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pierwsze umowy

Do 9 instytucji trafi 114 mln zł na 10 inwestycji - od remontów istniejących już budynków czy pustostanów poczynając, a na budowie zupełnie nowych obiektów kończąc. Dzięki rządowym środkom powstanie 573 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, a dzięki współpracy z organizacjami dobroczynnymi także 80 miejsc w schroniskach dla bezdomnych.

Wśród instytucji z pierwszymi tegorocznymi umowami są: gmina miejska Głogów, gmina miejska Ciechanów, gmina Pszczyna, gmina Sędziszów Małopolski, gmina Chełmno, miasto i gmina Prabuty, gmina Goleniów, miasto Elbląg, a także Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Gdańsku.

Zmiany w programie

W 2021 roku w życie wszedł tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy, w ramach którego m.in. znacznie zwiększono dofinansowanie dla gmin z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej (w tym podniesiono finansowe wsparcie do nawet 80 proc.).

Co więcej, w 2022 r. MRiT wprowadziło w programie kolejne zmiany, które spowodowały zwiększenie skali działania programu. Chodzi o :

  • Możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20 proc., co jest niezmiernie ważne w sytuacji rosnących cen materiałów i kosztów wykonania robót.
  • Środki dla gmin przed startem budowy.
  • Efekty naszych działań

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki wprowadzonym zmianom gminy w całym kraju otrzymały finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań. Utworzono również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych i 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinasowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła 2,1 mld zł.

Dla porównania w 2014 r. wpłynęło jedynie 121 wniosków, a suma dofinansowania ledwie przekroczyła 81 mln zł. Rok później zgłoszono 163 wnioski (dofinansowanie 116,5 mln zł).

Dostępność kredytów mieszkaniowych dla osób o średnich i niskich dochodach jest coraz niższa. Podobnie jak możliwości wynajmu mieszkań na rynku komercyjnym. Budowa czynszówek ze środków publicznych to jeden ze sposobów na trudniejsze czasy na rynku nieruchomości - podkreśla minister Waldemar Buda.

Przyznane od początku działania programu dotacje to ponad 3,47 mld zł. W tym czasie, dzięki wsparciu z budżetu państwa w całej Polsce powstało już około:

  • 26,3 tys. lokali komunalnych,
  • 241 mieszkań chronionych,
  • 88 lokali komunalnych dla powodzian,
  • 878 miejsc w domach dla osób bezdomnych,
  • 532 miejsca w noclegowniach i ogrzewalniach.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ MRiT/ mib


REKLAMA