Dopłaty do zboża dla rolników. Rząd jeszcze dziś zajmie się odpowiednim projektem rozporządzenia

Dopłaty dla producentów zbóż do sprzedaży tony pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, kukurydzy, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku - zakłada projekt rozporządzenia, którym w piątek zajmie się Rada Ministrów.

2023-04-21, 10:52

Dopłaty do zboża dla rolników. Rząd jeszcze dziś zajmie się odpowiednim projektem rozporządzenia
Minister Robert Telus: jeżeli Unia Europejska zniesie embargo na zboże z Ukrainy po 15 września, Polska wprowadzi własny zakaz. . Foto: Shutterstock/Mint Images on Offset

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych. Autorem projektu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zrekompensowanie strat 

Zgodnie z projektem (RD688) wsparcie przeznaczone ma być dla producentów rolnych w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im strat (utraty wartości produkcji), które ponieśli. 

W projektowanym rozporządzeniu resort ma zaproponować wprowadzenie dodatkowej formy wsparcia finansowego w celu zrekompensowania strat producentów: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, kukurydzy, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku - w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy.

"Przyznawanie dopłat do sprzedanego zboża ma na celu poruszyć rynek, tak aby rolnicy nie magazynowali zboża i opróżniali magazyny przed nadchodzącymi żniwami. Dlatego też wsparcie producentów rolnych uzależnione jest od dostarczenia faktur sprzedaży zbóż lub rzepaku" - poinformowano.

Przyczyny trudnej sytuacji rolników

Konieczność wsparcia rolników jest spowodowana rosyjską agresją na Ukrainę, w wyniku której ograniczeniu uległ eksport zbóż i rzepaku tradycyjnymi kanałami, tj. przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż i rzepaku, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski - wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Posłuchaj

W południe zbierze się rząd, który zajmie się programem pomocowym dla rolników w związku z bezcłowym napływem produktów rolnych z Ukrainy (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczono, dodatkowy przywóz zbóż i rzepaku powoduje w pewnych regionach nadpodaż, obniża lokalne ceny, wpływa na łańcuchy logistyczne. Magazyny są zapełnione zbożem, a rolnicy - niepewni swojej przyszłości. Spadek cen w tych regionach i spadek efektywności ekonomicznej może mieć wpływ na decyzje rolników dotyczące planowania zasiewów. To może spowodować nagły spadek produkcji zbóż i nasion oleistych - podano.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej