more_horiz
Gospodarka

Ekonomiści przewidują wzrost aktywności w przemyśle. Motorem mają być trzy branże

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 11:25
- W kolejnych miesiącach spodziewamy się niewielkiej poprawy aktywności w przemyśle - wskazał Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując poniedziałkowe dane GUS. Według eksperta "motorem odbicia" będą głównie branże maszynowa, elektryczna i motoryzacyjna.
Analitycy prognozują wzrost produkcji przemysłowej.
Analitycy prognozują wzrost produkcji przemysłowej.Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Jak przekazał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w marcu rdr spadła o 2,9 proc., a mdm wzrosła o 14,1 proc.

Marcin Klucznik z PIE zwrócił uwagę, że spadek produkcji przemysłowej pogłębił się w marcu z 1,0 do 2,9 proc. rdr.

- Dynamika była niższa, niż spodziewali się analitycy komercyjni (-1,9 proc.). Jednocześnie GUS podniósł szacunki za luty - wyniki były lepsze, niż wskazał wstępny odczyt - stwierdził ekspert.

Płytkie spowolnienie

Zaznaczył, że skala spowolnienia jest stosunkowo płytka, ale widoczna w większości branż. Zauważył, że spadek produkcji przemysłowej w marcu "to drugi taki wynik z rzędu".

Jak wyjaśnił ekonomista, kurczenie się produkcji przemysłowej to efekt osłabienia gospodarczego w kraju i strefie euro - "anemiczne" wyniki obserwujemy również w pozostałych krajach regionu oraz na Zachodzie.

- Obecnie najlepsze wyniki odnotowują producenci motoryzacji (+36,5 proc. rdr), elektryki (+20,3 proc.) oraz maszyn (+16,0 proc.) - podkreślił.

Według Klucznika z komentarza GUS wynika, że spadek produkcji dotyczy najmocniej branż energochłonnych, takich jak produkcja chemikaliów (-21,2 proc.) czy metali (-19,8 proc.). Słabe wyniki dotyczą także branży drzewnej (-22,0 proc.) - dodał.

Ekspert PIE stwierdził, że spowolnienie w przemyśle jest względnie płytkie, ale powszechne.

- Komentarz GUS wskazuje, że produkcja w marcu spadła w 20 z 34 podstawowych działów produkcji. Również w danych za poprzednie miesiące obserwowaliśmy stopniowe hamowanie aktywności - przypomniał.

Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatniego kwartału 20 proc. działów przemysłu raportowało dwucyfrowy wzrost sprzedaży; a kolejnych 28 proc. branż wskazywało na jednocyfrowy wzrost aktywności.

- W nieco ponad połowie sekcji przemysłu produkcja skurczyła się - wskazał.

Nadchodzi poprawa

- Kolejne miesiące najprawdopodobniej przyniosą niewielką poprawę aktywności w przemyśle. Motorem odbicia będą głownie branże maszynowa, elektryczna i motoryzacyjna - będzie to efekt dość solidnych nakładów inwestycyjnych firm - ocenił. Dodatkowo europejska motoryzacja, jak zauważył, "odbija po dwóch latach systematycznego niedoboru microchipów".

Dodał, że tempo odbicia będzie jednak powolne.

- Głównym wyzwaniem jest mała liczba nowych zamówień - podkreślił. Zaznaczył, że ich wartość spadła w lutym o 2,2 proc., co "przełoży się na wciąż słabe wyniki w drugim kwartale". Z kolei zastój na rynku nieruchomości, jak wyjaśnił, oznacza słabsze wyniki w firmach zajmujących się produkcją mebli i części materiałów budowlanych.

- Dodatkowo punktem odniesienia będą rekordowe wyniki przemysłu z 2022 r. - automatycznie obniża to wyniki ze względu na efekty statystyczne - podsumował Klucznik.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ PAP/ mib

REKLAMA