"Szlachetne zdrowie…"czyli ile jest warta właściwa profilaktyka i skąd czerpać wiedzę na ten temat?
Polacy są na bakier z profilaktyką zdrowotną. Większość z nas nie wie jakie badania, kiedy i gdzie należy wykonać, a im późniejsza diagnoza, tym koszty potencjalnego leczenia będą wyższe. Tak też narodziła się idea bezpłatnego poradnika "Vademecum Zdrowia", wydanego przez TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych -powiedziała prof. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultantka bezpłatnego poradnika "Vademecum Zdrowia", w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-05-25, 16:45
ABC badań profilaktycznych
„Vademecum zdrowia” podpowiada, jakie badania, w jakim wieku i jak często należy robić. Opisuje dolegliwości, które mogą być oznaką poważnych schorzeń. Wskazuje na symptomy zawału serca i udaru, a także nowotworów, cukrzycy i innych groźnych chorób. Instruuje, co należy zrobić, gdy się pojawią. Wyjaśnia, jak się przygotować do wizyty u lekarza, do badań i pobytu w szpitalu. Ma pomagać w leczeniu i rekonwalescencji dzięki praktycznym informacjom o tym, jak zażywać leki, aby zadziałały i jakiej diety przestrzegać.
Spłata długu covidowego
Jak mówi prof. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także konsultantka "Vademecum", poradnik ma się przyczyniać do spłaty "długu zdrowotnego" po pandemii.
- W trakcie pandemii liczba badań profilaktycznych: mammografii czy cytologii, spadła nawet o 40 procent. Co bardziej przerażające, 19 procent ankietowanych Polaków nie wierzy w to, że badania profilaktyczne mogą ochronić nasze zdrowie, ale także życie.
Profilaktyka a medycyna pracy
Wielu Polaków ma kontakt z lekarzem jedynie w momencie przeprowadzania obowiązkowych badań z zakresu medycyny pracy. Według prof. Anety Nitsch-Osuch, ta okazja powinna zostać lepiej wykorzystana i zwłaszcza dziś, gdy borykamy się wciąż ze skutkami pandemii, panel badań profilaktycznych powinien zostać rozszerzony.
REKLAMA
Powinno zależeć na tym wszystkim: samym badanym, ale także pracodawcy i państwu, bo zdrowy pracownik to większe zyski dla przedsiębiorcy, a zdrowi Polacy to duże oszczędności dla budżetu i całego systemu opieki zdrowotnej.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
- Zawsze mówimy, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie, nie tylko dlatego, że jest tańsza, ale także dlatego, iż oszczędza nam wszystkim mozolnej pracy bycia chorym – dodaje gość "Ekspresu Gospodarczego" radiowej Jedynki.
„Vademecum zdrowia” zostało wydane pod patronatem Polskiego Radia.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która prowadził Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Posłuchaj
Artykuł powstał we współpracy z TUW PZUW.
PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA