more_horiz
Gospodarka

Francja: rząd zapowiada zaostrzenie walki z oszustwami zasiłkowymi. W tle miliardowe oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 12:32
Francuski rząd zapowiada zaostrzenie walki z oszustwami zasiłkowymi. Szacuje się, że system ochrony społecznej traci z tego powodu od 6 do 8 miliardów euro rocznie. Władze liczą, że uszczelnienie systemu pozwoli odzyskać połowę tej kwoty.
Osoby ubiegające się o pomoc finansową będą musiały udowodnić, że w każdym roku przebywają we Francji co najmniej 9 miesięcy
Osoby ubiegające się o pomoc finansową będą musiały udowodnić, że w każdym roku przebywają we Francji co najmniej 9 miesięcyFoto: Shutterstock/kavalenkau

Minister do spraw finansów publicznych Gabriel Attal Plan przedstawił zwalczanie oszustw zasiłkowych na łamach dziennika "Le Parisien". Zapowiedział zatrudnienie tysiąca urzędników i zainwestowanie miliarda euro na rzecz zwiększenia walki z nadużyciami.

Na celowniku rządu są między innymi beneficjenci świadczenia solidarnościowego dla bezrobotnych i osób ubogich. Od 1 lipca nie będzie ono wypłacane na konta bankowe spoza Unii Europejskiej.

Zmiany mają też dotyczyć zasiłków dla wielodzietnych rodzin, emerytów i studentów. Osoby ubiegające się o pomoc finansową będą musiały udowodnić, że w każdym roku przebywają we Francji co najmniej 9 miesięcy.

Świadczenia pobierane w imieniu zmarłych

Rząd chce również uderzyć w oszustów, którzy pobierają świadczenia w imieniu osób zmarłych. Resort finansów wskazuje szczególnie na Algierię, gdzie zameldowanych jest najwięcej francuskich emerytów poza Europą - ponad 300 tys.

Rząd liczy na to, że do 2027 r. wpływy budżetowe związane z walką z oszustwami społecznymi wzrosną z półtora miliarda do trzech miliardów euro rocznie.

Czytaj także:

IAR/Stefan Foltzer/PR24.pl/mk

REKLAMA