more_horiz
Gospodarka

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Bank Światowy dokona szybkiej oceny zniszczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 09:12
Bank Światowy dokona szybkiej oceny zniszczeń zapory i hydroelektrowni w Nowej Kachowce oraz środków potrzebnych do ich usunięcia - poinformowała Anna Bjerde, dyrektor wykonawczy Banku ds. operacji finansowych.
Bank Światowy: zniszczenie zapory w Nowej Kachowce będzie miało wiele poważnych konsekwencji
Bank Światowy: zniszczenie zapory w Nowej Kachowce będzie miało wiele poważnych konsekwencjiFoto: Shutterstock/

Jak stwierdziła Bjerde, zniszczenie zapory w Nowej Kachowce "będzie miało wiele poważnych konsekwencji dla dostarczania podstawowych usług i dla szeroko pojętego środowiska".

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, również na Twitterze, poinformował, że rozmawiał z Bjerde na temat skutków zniszczenia zapory oraz, że zapewniła go ona, iż Bank Światowy dokona takiej oceny.

Akt terroru

We wtorek władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; 20 spośród nich znajduje się na zachodnim brzegu rzeki, kontrolowanym przez władze w Kijowie, a reszta na terenach okupowanych - przekazał w środę ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. Jak dodał, z kontrolowanych przez Ukrainę obszarów ewakuowano dotychczas 1894 osób. Akcja ratunkowa jest kontynuowana.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA