Raty powinny odczuwalnie spaść. Wpływ decyzji RPP na zobowiązania kredytobiorców
Spadek stóp procentowych sprawia, że różne instytucje finansowe mogą od siebie taniej pożyczać pieniądze, To wpływa na niższy koszt kredytu dla klientów banków. Niższe stopy procentowe oznaczają bowiem niższe oprocentowanie pożyczek opartych na stopie WIBOR.
2023-09-06, 19:59
WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom. Gdy WIBOR jest oparty na niższych stopach procentowych, oznacza to niższe oprocentowanie udzielanych pożyczek opartych na tej stopie, która zmienia się jednak w dłuższych 3-miesięcznych cyklach.
Spodziewana dalsza obniżka spłacanych rat
Po dzisiejszej decyzji RPP osoby spłacające kredyty złotowe mogą spodziewać się obniżenia wysokości rat, choć nie musi to nastąpić automatycznie.
- Czy możliwe są obniżki rat kredytów? Zobacz analizę ekspertów
- Stopy procentowe zdecydowanie w dół. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
- Eksperci: gdy płace idą w górę, nie ma klimatu do obniżania stóp z powodu inflacji
Niższy koszt pieniądza
Niższe stopy procentowe oznaczają niższy koszt pieniądza, który np. banki komercyjne pożyczają od banku centralnego, oraz niższą - wspomnianą już - stopę WIBOR, określającą cenę pieniądza na rynku międzybankowym.
REKLAMA
Warto jednak zauważyć, że zmiany WIBOR nie zawsze odzwierciedlają w pełni zmiany stóp procentowych, ponieważ zależą również od innych czynników, takich jak ryzyko kredytowe czy płynność rynku.
Spadło tempo inflacji
- Uważam, że rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez RPP jest uzasadnione, biorąc pod uwagę silny spadek tempa inflacji, silnego złotego i fakt, że polska gospodarka przechodzi okres spowolnienia - skomentował prezes PFR Paweł Borys.
Niższe stopy procentowe mogą zachęcać np. konsumentów do zaciągania większej liczby kredytów. To oprócz konsumpcji może pobudzić także inwestycje w gospodarce, co wpłynie na wzrost gospodarczy.
REKLAMA
Kredytobiorcy odczują ulgę
Z analiz ekspertów finansowych wynika, że nawet niewielki spadek oprocentowania już ulżył kredytobiorcom w obecnym 2023 roku. Niektórzy zadłużeni zauważyli bowiem niższą wysokość spłacanych rat.
W Polsce jest wiele osób, które oprócz kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w złotych spłacają także inne zobowiązania kredytowe - gotówkowe, z kart kredytowych, raty za zakupione towary itp.
Zobacz także w tvp.info: Spadek inflacji. GUS podał dane za sierpień
Dla nich niższe stopy procentowe będą oznaczały malejące zobowiązania względem pożyczkodawców, a tak znaczące cięcie stóp procentowych - jak miało to dzisiaj miejsce - przełoży się na wyraźnie odczuwalny spadek wysokości rat.
REKLAMA
Czytaj również na i.pl: Ważna decyzja dla milionów Polaków. RPP drastycznie obniżyła stopy procentowe. „Takiego ruchu nikt nie oczekiwał”
PR24/IAR/PAP/akg
REKLAMA