Współpraca gospodarcza między Polską a Koreą Płd. nabiera rozpędu. To jeden z kluczowych partnerów

Republika Korei jest jednym kluczowych partnerów politycznych i ekonomicznych Polski w Azji. Nad Wisłą działa blisko 550 przedsiębiorstw z kapitałem południowo-koreańskim. Seul stał się za Waszyngtonem, głównym dostawcą broni dla polskiego wojska.

2023-09-13, 13:00

Współpraca gospodarcza między Polską a Koreą Płd. nabiera rozpędu. To jeden z kluczowych partnerów
Czołg K2 Black Panther, z Korei Południowej, który będzie produkowany na licencji w Poznaniu i w Łabędach dla polskiego MON.Foto: Twitter/Hyundai

Intensyfikacja kontaktów bilateralnych nastąpiła po podpisaniu umowy o wolnym handlu (FTA) pomiędzy Unią Europejską, a Republiką Korei w 2011 r. znoszącego 98 proc. ceł importowych i barier handlowych w ciągu pierwszych 5 lat obowiązywania.

W ostatnich latach polsko-koreańskie obroty handlowe dynamicznie rosły. Obroty pomiędzy naszymi krajami osiągnęły rekordową wartość 10 mld dolarów.

Do Korei eksportujemy przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego chemicznego oraz ceramikę. Podobnie w imporcie wyraźnie dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz chemicznego.

Największy pozaeuropejski inwestor

W 2021 r. Republika Korei była największym pozaeuropejskim inwestorem w Polsce. Firmy z tego kraju zainwestowały w Polsce 4,5 mld dolarów. Inwestycje koncentrują się głównie na takich branżach jak: motoryzacyjna, elektromobilna, elektroniczna, elektrotechniczna, R&D w zakresie rozwoju oprogramowania oraz IoT (internet rzeczy).

REKLAMA

Część koreańskich firm korzysta z pomocy publicznej, głównie ze zwolnień podatkowych w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych, Polskiej Strefy Inwestycji oraz dotacji celowych z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030" (Program grantowy).

W latach 2016-2023 przedsiębiorstwa z Korei Południowej uzyskały zezwolenie lub decyzję o wsparciu na 30 projektów inwestycyjnych w ramach instrumentu strefowego, które nadal są aktywne, na łączną wartość ponad 12 mld zł oraz zadeklarowały utworzenie prawie 5 000 nowych miejsc pracy. Stawia to przedsiębiorców z tego kraju na 3 miejscu ze wszystkich państw inwestujących w ramach PSI.

Czytaj również:

Rola PAIH

Od stycznia 2002 do sierpnia 2022 r. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wsparła realizację 64 inwestycji bezpośrednich z Republiki Korei. Łączna wartość projektów sięgnęła 6,4 mld euro, a zadeklarowane przez inwestorów zatrudnienie wyniosło 28 796 miejsc pracy.

Koreańskie przedsiębiorstwa, z którymi współpracuje PAIH inwestują głównie w branżę elektroniki użytkowej i motoryzacyjną. Na przestrzeni ostatnich 20 lat te dwa sektory odpowiadały za blisko ¾ liczby i ponad 90 proc. wartości wszystkich zakończonych projektów.

REKLAMA

Aż sześć koreańskich inwestycji, m.in. fabryka LG Chem w Kobierzycach (3 mld euro) oraz zakład SK Hi-Tech Battery Poland w Dąbrowie Górniczej (1,5 mld euro), należą do najdroższych BIZ obsłużonych przez PAIH. Z kolei w pierwszej dziesiątce inwestycji o największej liczbie zadeklarowanych miejsc pracy znalazły się trzy koreańskie - LG Electronics w Kobierzycach (3 149 etatów), Heesung pod Wrocławiem (2 742) oraz LG Electronics w Mławie (2 150).

W 2021 roku Koreańczycy z Południa byli największym inwestorami pod względem wartości projektów obsłużonych przez PAIH. Deklarowany CAPEX (wydatki kapitałowe) opiewał na 1,9 mld euro. Obecnie Agencja wspiera realizację 12 koreańskich inwestycji na łączną kwotę 2,8 mld euro, które mogą stworzyć ponad 3,5 tys. etatów.

Współpraca wojskowa

Polska zrobiła kilka zakupów wojskowych w Korei Południowej, które mają na celu wzmocnienie polskiej armii i zastąpienie przestarzałego sprzętu.

Czołgi K2 Black Panther - Polska zamówiła 1000 sztuk tych nowoczesnych czołgów, z których 180 ma być dostarczonych w tym roku, a reszta ma być produkowana w Polsce od 2026 roku. Czołgi K2 mają być uzupełnieniem kontraktu na zakup abramsów z USA.

REKLAMA


. 

Samobieżne armatohaubice K9 Thunder - Polska kupiła 648 sztuk tych dział, z których 48 ma trafić do Polski w tym roku, a pozostałe mają być produkowane w Polsce od 2026 roku. Armatohaubice K9 mają zastąpić starsze działa Dana i wzmacniać polską artylerię.

Lekkie myśliwce FA-50 Golden Eagle - Polska nabyła 48 sztuk tych samolotów, z których pierwsze 12 ma zostać dostarczonych w połowie 2023 roku. Samoloty FA-50 mają zastąpić postsowieckie Su-22 i MiG-29 i być uzupełnieniem dla myśliwców F-16.

Polskie zakupy wojskowe w Korei Południowej są częścią strategii odstraszania potencjalnego agresora i sojuszniczych zobowiązań NATO. Są też efektem pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Europy w związku z konfliktem na Ukrainie.

Energia atomowa

Polska i Korea Południowa współpracują w zakresie rozwoju energetyki atomowej na kilku płaszczyznach.

REKLAMA

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie - Polskie firmy ZE PAK i PGE podpisały list intencyjny z koreańskim koncernem KHNP w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie, która ma być zrealizowana równolegle do projektu rządowego na pierwszą elektrownię jądrową z USA. Elektrownia ma być wyposażona w zaawansowany reaktor APR-1400 opracowany przez Koreę Południową. Pierwsza energia z elektrowni ma popłynąć w 2036 roku.

Wsparcie dla polskiego programu energetyki jądrowej - Polski i koreański rząd podpisali porozumienie, w którym deklarują wsparcie dla polskiego programu energetyki jądrowej, który zakłada budowę 6-9 GWe mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej do 2043 roku. Porozumienie dotyczy także udostępniania informacji, transferu wiedzy i doświadczenia oraz współpracy w innych obszarach, takich jak obronność, baterie, wodór i pojazdy elektryczne.

Współpraca naukowa i technologiczna - Polska i Korea Południowa prowadzą także wspólne badania i projekty w dziedzinie energetyki jądrowej, takie jak rozwój nowych technologii reaktorowych, bezpieczeństwa jądrowego, odpadów promieniotwórczych i edukacji jądrowej. Współpraca ta opiera się na umowie o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej podpisanej przez oba kraje w 2011 roku.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ gov.pl/ PAIH/ mib


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej