more_horiz
Gospodarka

Pracownicze Plany Kapitałowe. Przybywa osób przekonanych do tej formy oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 16:06
Powszechność programu, zaangażowanie pracodawców, prostota w formie, przejrzyste zasady i stabilność Pracowniczych Planów Kapitałowych przekonują do siebie coraz więcej uczestników - powiedział Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny. 20 listopada wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych osiągnęła 20,22 mld złotych.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, w którym do prywatnych oszczędności pracownika dokłada się jego pracodawca i państwo.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, w którym do prywatnych oszczędności pracownika dokłada się jego pracodawca i państwo.Foto: Pressmaster/ Shutterstock

20 listopada br. wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych osiągnęła 20,22 miliardów złotych. Dodano także, że w programie uczestniczy 3,37 miliona osób z blisko 315 tysięcy podmiotów. Partycypacja wzrosła do 45,22 proc., przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 osób wynosi ona 73,8 proc.

Sukces PPK

Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny (spółki odpowiedzialnej za wdrożenie i upowszechnianie Pracowniczych Planów Kapitałowych) podkreślił, że jest to wielki sukces Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Czytaj także:

W ciągu zaledwie 4 lat, w trudnych czasach pandemii, wybuchu konfliktu zbrojnego za naszą granicą, udało się przekroczyć wynik Pracowniczych Programów Emerytalnych, które funkcjonują od 25 lat - powiedział Zapotoczny.

Przejrzyste zasady

Zaznaczył, że powszechność programu, zaangażowanie pracodawców, prostota w formie, przejrzyste zasady i stabilność Pracowniczych Planów Kapitałowych przekonują do siebie coraz więcej uczestników.

- Bez względu na zmieniające się otoczenie PPK są coraz szerzej doceniane. Polacy budują swoje oszczędności na przyszłość. To, co robimy teraz, w tej przyszłości zaprocentuje - podkreślił Zapotoczny.

Zobacz również:

Stan oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestnicy programu mogą sprawdzić w Serwisie MojePPK oraz w aplikacjach instytucji, prowadzących indywidualne rachunki PPK.

Założenia PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, w którym do prywatnych oszczędności pracownika dokłada się jego pracodawca i państwo. Od państwa uczestnik PPK może otrzymać wpłatę powitalną (250 zł "na start") oraz dopłaty roczne (w wysokości 240 zł za dany rok kalendarzowy). Kwoty te są stałe i jednakowe dla wszystkich uczestników PPK, którzy nabyli do nich prawo.

PAP/IAR/PR24/akg