Centra usług: Polacy popracują w niedziele i święta dla cudzoziemców
Znika kolejna bariera uniemożliwiająca włączenie polskich pracowników w globalny system pracy. Polacy będą mogli pracować w niedziele i święta dla zagranicznych partnerów, w działających w naszym kraju centrach usługowych.
2014-02-16, 15:54
Posłuchaj
Centra usług wspólnych będą mogły pracować w Polsce dla partnerów zagranicznych w niedziele i święta. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację kodeksu pracy rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w te dni.
Eksperci oceniają, że to rozwiązanie zwiększy naszą konkurencyjność na globalnym rynku i przyciągnie nowych inwestorów.
Praca w niedziele przyciągnie inwestorów
Wprowadzone zmiany wpłyną na utrzymanie obecnych oraz powstawanie nowych miejsc prac.
─ Firmy, które świadczą usługi międzynarodowe w ostatnich latach wycofywały się z Polski, do krajów gdzie taka praca w niedziele i święta jest dozwolona – tłumaczy Wioletta Żukowska, ekspertka Pracodawców RP.
Jak mówi, inwestorzy przenosili swoje usługi i takie centra zamiast w Polsce powstawały np.: na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji czy w Rumunii.
Nawet 7 tys. dodatkowych etatów
Do tej pory Kodeks pracy zabraniał wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych przedsiębiorstw funkcjonujących w państwach, gdzie obowiązują rozmaite kalendarze świąt i strefy czasowe.
Zmiana jaką wprowadza nowelizacja jest wyczekiwana przez rynek, jest potrzebna, patrząc choćby na charakter świadczonych usług oraz międzynarodowy zasięg prowadzenia działalności gospodarczej przez coraz więcej firm. Te rozwiązania wzmocnią konkurencyjność polskiego rynku pracy - w kraju może powstać nawet 7 tysięcy nowych miejsc pracy.
Polska liderem Centrów Usług Wspólnych
Nasz rynek pracy odgrywa kluczową rolę w świadczeniu usług transgranicznych. W ciągu kilku lat Polska wyrosła na lidera w centrach usług dla biznesu.
Po Indiach i Chinach, jesteśmy trzecim najważniejszym na świecie rynkiem dla lokowania takich inwestycji. W centrach usług w Polsce pracuje już blisko 200 tys. osób.
W Polsce działa około 400 ośrodków outsourcingowych, głównie świadczą one usługi międzynarodowe w zakresie IT, finansów czy księgowości.
Polskie atutu: wykształcona kadra, niskie koszty, dobra, stabilna gospodarka
Atutami Polski są absolwenci studiów wyższych, stosunkowo niskie koszty pracy oraz stabilna sytuacja gospodarcza pomimo światowego kryzysu finansowego.
- Ze względu na dobrze wykwalifikowanych, młodych pracowników zyskujemy przewagę konkurencyjną w tym zakresie - pojawiają się nowe inwestycje, są tworzone atrakcyjne miejsca pracy w różnego rodzaju centrach – tłumaczy Wioletta Żukowska.
Jej zdaniem w najbliższym czasie Polska może stać się jeszcze bardziej konkurencyjna wobec państw sąsiednich i ma szansę przyciągnąć nowe centra usług biznesowych.
Centra to szansa dla młodych – to umowa o prace
- W Centrach sektorze zatrudnieni są głównie ludzie młodzi, bo z badań wynika, że średnia wieku zatrudnionych to 30 lat, podczas gdy na rynku ogólnopolskim jest to 8 lat więcej – tłumaczy Wioletta Żukowska.
Centra Usług Wspólnych powstają zazwyczaj w dużych miastach, w których prężnie działają liczne ośrodki akademickie kształcące wysoko wykwalifikowaną kadrę.
Miastami uważanymi za zagłębia Centrów Usług Wspólnych są przede wszystkim Warszawa, Kraków i Poznań, ale do tego miana aspirują również: Wrocław, Łódź, Trójmiasto, Bydgoszcz i Szczecin.
Te centra lokalizowane są w miastach uniwersyteckich, bo bardzo często zatrudniają absolwentów poszukujących pierwszej pracy.
Ponad połowę zatrudnionych w latach 2012 – 2013 w takich centrach stanowią osoby poniżej 29 roku życia. Co więcej, 97 proc. zatrudnionych podjęło pracę w oparciu o umowę na pełny etat.
- Potoczne przekonanie, że centra outsourcingowe to głównie call center zatrudniające ludzi na umowach śmieciowych jest nieprawdziwe- podkreśla Wioletta Żukowska.
Zarobki powyżej średniej – średnia prawie 5,2 tys. zł
Średnie wynagrodzenie w Centrach Usług Wspólnych wynosi 5 189 złotych, podczas gdy średnie wynagrodzenie w gospodarce według GUS oscyluje w granicach 3 700 złotych. Co ważne nawet nowozatrudnieni mogą liczyć na wynagrodzenie powyżej wynagrodzenia minimalnego.
W grupie wiekowej 25 – 26 lat, wśród nowozatrudnionych w centrach usług wspólnych i outsourcingu w ostatnim roku, na wejściowych stanowiskach specjalistycznych, czyli takich niewymagających dużego doświadczenia średnie wynagrodzenie zasadnicze wyniosło 3 300 złotych.
Średnia wieku oraz fakt, że większość zatrudnionych w centrach usług wspólnych to ludzie z wyższym wykształceniem, pokazuje wyraźnie, że ten sektor jest bardzo korzystny dla polskiej gospodarki. ─ A od pięciu lat branża notuje średni wzrost na poziomie 20 proc. – zaznacza Wioletta Żukowska ekspertka Pracodawców RP.
Justyna Golonko