Gaz łupkowy: rząd zaprezentuje nowe prawo
Było już kilkanaście dat i żadna nie została dotrzymana. Dziś ma być inaczej. Rząd ma przyjąć długo wyczekiwaną przez branżę - ustawę łupkową. Prace nad nowym prawem trwają już 1, 5 roku.
2014-03-11, 10:02
Posłuchaj
Najnowsza wersja dokumentu zakłada rezygnację z utworzenia Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Za nadzór na poszukiwaniami ma odpowiadać istniejący już Wyższy Urząd Górniczy. Rząd proponuje również wprowadzenie jednej koncesji na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie węglowodorów.
Rozwiązania korzystne dla firm
Te propozycje są bardziej przyjazne inwestorom, ale na "otwieranie szampana" jest za wcześnie. Tak komentuje Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego przedstawiony projekt zmian w prawie geologicznym i górniczym.
Zbyt wolne prace
W 2011 roku Donald Tusk zapowiadał, że komercyjne wydobycie gazu łupkowego rozpocznie się w tym roku. Eksperci przyznają, że trzeba jednak w Polsce wiercić trzy razy szybciej, żeby ocenić zasoby łupkowe do 2021.
Dobry czas na zmiany
Premier mianując w grudniu ubiegłego roku Macieja Grabowskiego nowym ministrem środowiska zapowiadał, że jedno z priorytetowych zadań resortu jest przyspieszenia prac nad ustawą. W zeszłym tygodniu Tusk mówił , że Europa przekonuje się do gazu łupkowego Szef rządu twierdzi, że dzieje się to w chwili gdy Unia Europejska szuka sposobu na uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.
REKLAMA
Zagraniczni inwestorzy rezygnują
Zainteresowanie polskimi łupkami w ostatnim czasie maleje, przez między innymi brak jasnego prawa geologicznego. W tej chwili w Polsce są 93 czynne koncesje, a jeszcze rok temu było ich 113. Do tego część koncernów opuszcza Polskę. W styczniu z dwóch zezwoleń na poszukiwanie w pokładach łupkowych zrezygnowała włoska grupa ENI. Wcześniej wycofali się z naszego kraju inni potentaci: Exxon, Marathon Oil i Talisman.
Wysokie koszty
Do tej pory wykonano w naszym kraju 57 odwiertów. Poszukiwania wiążą się jednak z gigantycznymi inwestycjami. Obecnie koszt jednego szybu może sięgnąć nawet 60 milionów złotych. By zachęcić inwestorów rząd zdecydował, że ewentualne podatki od gazu łupkowe zaczną obowiązywać najwcześniej za 6 lat.
abo
REKLAMA