X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pakiet klimatyczny. "Jedyny moment, gdy możemy coś wynegocjować"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 17:40
W czwartek w Brukseli rozpoczynają się obrady Rady Europejskiej poświęcone sprawom polityki klimatycznej i energetycznej. Wicepremier Janusz Piechociński w "Sygnałach Dnia" powiedział, że europejscy przywódcy powinni zacząć myśleć nie tylko o klimacie, ale także o przemyśle i miejscach pracy. Zapowiedział, że Polska może zablokować decyzje w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego.
Audio
  • Pakiet klimatyczny. "Jedyny moment, gdy możemy coś wynegocjować" /Po pierwsze ekonomia, Polskie Radio/
Pakiet klimatyczny. Jedyny moment, gdy możemy coś wynegocjować
Foto: Glowimages.com

Czy jest szansa na kompromis i wspólne stanowisko? Prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej ma nadzieję, że Polska nie zgodzi się na pakiet. - To jest jedyny moment, kiedy jeszcze możemy coś wynegocjować. Powiem przewrotnie: w naszym interesie jest  to, żebyśmy się sami racjonalnie zachowywali. Niestety, jest z tym kiepsko. Za to obwiniam kolejne rządy, które myślały i myślą, że jakoś to będzie - mówi gość radiowej Jedynki.

Wyrafinowane źródła światła nie chcą się palić

Według niego wszystko zależy od tego, jakie mamy produkty na rynku, czy są one energoefektywne. - Tu jest ogromny obszar oszczędności. My tego obszaru nie jesteśmy w stanie uruchomić od razu. Prosty przykład: Unia kazała wyrzucić żarówki. Wyrzuciliśmy. Jednak czy Unia wie o tym, że na wsiach w Polsce w wielu miejscach napięcie jest na poziomie 180 V, a nie unijnych 230V? Te nowe, wyrafinowane źródła światła nie chcę się palić albo się psują - mówi prof. Żmijewski.

Największe rezerwy są w nowych państwach Unii

Jego zdaniem jest szansa na to, że jeśli Polska powie nie, to kilka krajów się do nas dołączy. - Jednak nie liczmy na to, że my ten proces zablokujemy. My go możemy spowolnić - dodaje. I twierdzi, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić prostymi sposobami około 14 tys. megawatów mocy rocznie, czyli ponad 2 programy jądrowe i możemy to zrobić szybciej niż zbudować elektrownię jądrową. - W dokumencie, który szkicuje cele ramowe jest wprost napisane, że największe rezerwy redukcji emisji są w nowych państwach członkowskich Wspólnoty i one poniosą największe koszty. To prawda największe rezerwy są u nas. Z tego wynika, że ponieślibyśmy największe koszty, bo unia nam w redukcji kosztów nie pomoże, a wręcz przeciwnie.

Jaka jest na to recepta? - Powinniśmy zrobić dwie rzeczy: zatrzymać na chwilę to szaleństwo, które ogarnęło UE. Jednocześnie podciągnąć tyły i zmniejszyć emisyjność, czyli wkroczyć na drogę rzeczywistego, niskoemisyjnego rozwoju gospodarczego - podsumowuje.

Ekolodzy apelują o poparcie nowych celów klimatycznych UE

Tymczasem 25 organizacji z branży: odnawialnych źródeł energii (OZE) i ekologicznej zaapelowało w liście otwartym do premiera Donalda Tuska o poparcie propozycji celów klimatycznych UE na 2030 r. "Apelujemy o wsparcie ambitnego i wiążącego celu OZE na rok 2030 w toczącej się międzynarodowej dyskusji nad ramami polityki klimatycznej i energetycznej po roku 2020. Ambitny, ale możliwy do zrealizowania i wiążący cel OZE na rok 2030 pozwoli na skuteczne zagospodarowanie ogromnego potencjału naszego kraju przy kosztach konkurencyjnych do innych technologii bezemisyjnych - czytamy w liście.
Sygnatariusze listu wzywają rząd do podjęcie działań na rzecz długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez znaczące zwiększanie stopnia wykorzystania OZE w strukturze wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu oraz produkcji biopaliw transportowych, a także promocję energooszczędnych rozwiązań.

Sylwia Zadrożna

Czytaj także

Decyzja wbrew naszym interesom. Chodzi o miliard euro

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 10:00
Grupa europosłów pozytywnie o planach Brukseli w sprawie CO2 - co nie jest po myśli Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka Unii Europejskiej z globalnym ociepleniem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 17:51
Można odnieść wrażenie, że ograniczenie emisji dwutlenku węgla to świętość w klimatycznej polityce Unii Europejskiej. Czy tak jest naprawdę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjęto niekorzystną dla Polski rezolucję klimatyczno-energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 16:52
W rezolucji Parlament Europejski stwierdza, że Unia powinna dążyć do stopniowego wyeliminowania węgla w wytwarzaniu energii.
rozwiń zwiń